Агенда.мк

контент агрегатор

Неодолива торта (400-ти рецепт) Неодолива торта (400-ти рецепт)
Лека полека, рецепт по рецепт се нижеа и еве ме мене на 4 -от јубилеј 🙂Бескрајно сум благодарна на сите за поддршката која ја... Неодолива торта (400-ти рецепт)

Лека полека, рецепт по рецепт се нижеа и еве ме мене на 4 -от јубилеј 🙂
Бескрајно сум благодарна на сите за поддршката која ја имам тука на овој прекрасен сајт – тимот на МоиРецепти, членки-готвачки и вам драги читатели на моите рецепти!
Некако како што е редот, за ваков повод, ќе ве послужам со оваа вкусотија -)
Од срце за срце! 🙂

Најпрво се подготвува чоколадниот фил.
Се загрева слатката павлака до точка на вриење, но не дозволуваме да проврие. Ја тргаме од оган и го полеваме искршеното чоколадо.Мешано додека се растопи убаво чоколадото и се добие еднолична смеса. Оставаме да се лади на собна температура околу 30 мин., а потоа во фрижидер, најмалку 3 часа. После тоа време ја матиме смесата со миксер на најсилна брзина до потребната густина. За убаво да се измати, т.е. згусти треба убаво да е изладена. По потреба ја враќаме уште малку во фрижидер. Имам читано дека идеално време е 5 часа. Ама, јас еве со 3 часа убаво ја изматив.

За кората најпрво се мелат ситно оревите, се сецкаат ситно смоквите, а сувото грозје се потопува во врела вода, па откако ќе омекни убаво се цеди и бриши.
Сите овие додатоци се додаваат во брашното и пецивото

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *