Агенда.мк

контент агрегатор

Реден колач со кајсии Реден колач со кајсии
 – Путерот оставете го на собна температура да омекне.– Брашното, ренданата кора од лимон, двете врсти бадеми, солта и пецивото измешајте ги– Обложете модла... Реден колач со кајсии

 – Путерот оставете го на собна температура да омекне.
– Брашното, ренданата кора од лимон, двете врсти бадеми, солта и пецивото измешајте ги
– Обложете модла со хартија за печење која ќе биде повисока од самата модла за да може печен колачот полесно да го извадите. Модлата е со димензии 10х20
– Вклучете ја рерната на 180 степени
– Во садот во кој ќе го приготвувате колачот ставете ги омекнатиот путер, шеќерот, ванилата и јајцата кратко време заедно измиксајте, потоа додадете го измешаното брашно, повторно измиксајте за да добиете хомогена смеса.
– Во модлата ставете 1/3 од смесата, наредете одзгора од исечените кајсии, покријте со смесата, пак кајсии, пак тесто и најодозгора наредете ги останатите кајсии.
Ставете да се пече во веќе загреаната рерна околу 1 час, зависно од рерната, но сепак проверете со веќе познатата техника – чепкалката треба да биде сува и чиста кога ќе ја извадите од тестото.
– Нека олади, извадете од модлата за да се брзо и подобро олади спречувајки притоа да топлината дополнително го навлажнува колачот. Оладен посипете со шеќер во прав.. и што да ви кажам, уживајте.
Кај мене тоа кајсиите некако избегале при печењето – пресекот е таков каков што е, а понатаму како сечев после веке сликањето (за да

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *