Агенда.мк

контент агрегатор

Мармалад од кајсии, праска и моркови Мармалад од кајсии, праска и моркови
Морковите исчистете ги, попрскајте ги со сок од лимон, покријте ги со вода и ставете да зовријат да омекнат.Процедете ги добро и оставете ги... Мармалад од кајсии, праска и моркови

Морковите исчистете ги, попрскајте ги со сок од лимон, покријте ги со вода и ставете да зовријат да омекнат.
Процедете ги добро и оставете ги во цедалка околу 15 мин.
Праската и кајсиите исчистете ги добро и исечете ги на мали парчиња.
Посипете ги со шеќерот за желирање и оставете да отстојат додека не бидат готови морковите.
Кога се’ е готово, ставете ги заедно во блендер и испасирајте.
Мешајте во сад на оган да зоврие.
шШтом почне да врие, оставете така 4 до 5минути да повари и собирајте во чисти теглички.
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс – Наведи извор – Некомерцијално – Сподели под исти услови

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *