Агенда.мк

контент агрегатор

Печени батаци со сенф и свинска маст Печени батаци со сенф и свинска маст
Батаците подготвени на ваков начин се многу сочни, убаво печени и особено вкусни. Подготовка1. Батаците ги премачкуваме со свинска маст, па ги премачкуваме со... Печени батаци со сенф и свинска маст

Батаците подготвени на ваков начин се многу сочни, убаво печени и особено вкусни.

Подготовка
1. Батаците ги премачкуваме со свинска маст, па ги премачкуваме со сенф.
2. Ги зачинуваме со приложените зачини или по желба. Тавата ја затвораме со капак и ги печеме во загреана рерна на 200 степени.
3. После 20-тина минути го отвораме капакот и ги допечуваме за да фатат коричка и поцрвенат.

Забелешка
Многу го сакам гиро зачинот, ептен ми го прави вкусно печеното месо, затоа го ставам скоро во сите меса што ги печам.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *