Агенда.мк

контент агрегатор

Flying-V – авион во кој патниците се сместени во крилјата Flying-V – авион во кој патниците се сместени во крилјата
Авиокомпаниите тестираат разни начини за авионите да ги направат подобри за опкружувањето. Virgin Atlantic неодамна користеше рециклиран отпад како гориво за комерцијален лет, додека... Flying-V – авион во кој патниците се сместени во крилјата

Авиокомпаниите тестираат разни начини за авионите да ги направат подобри за опкружувањето. Virgin Atlantic неодамна користеше рециклиран отпад како гориво за комерцијален лет, додека Boeing и JetBlue се обидуваат да креираат хибридни електрични авиони.

Холандската авиокомпанија KLM Royal Dutch Airlines има сосема различен пристап. Во партнерство со технолошкиот универзитет Делфт тие го развиле „Flying-V” авион со нов радикален дизајн кој патниците ги сместува во внатрешноста на крилјата  и на кој би му било потребно помалку гориво во споредба со класичните авиони.

Според пресметките на истражувачите, новиот дизајн на Flying-V би му овозможил да транспортира скоро ист број на патници како Airbus A350, но со користење на 20% помалку гориво.

Причината за тоа е што ваквиот дизајн на трупот на авионот активно допринесува за поефикасно полетување, креирајќи помало аеродинамично влечење.

Целиот текст тука!

Idividi

Оваа вест е превземана од Идивиди. Повеќе на www.idividi.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *