Агенда.мк

контент агрегатор

2 начини за складирање на лозов лист 2 начини за складирање на лозов лист
Сезоната на лозовиот лист е во полн ек. Слушаме по улиците, помеѓу друштвата, читаме разговори во групите, време е да се набере и складира... 2 начини за складирање на лозов лист

Сезоната на лозовиот лист е во полн ек. Слушаме по улиците, помеѓу друштвата, читаме разговори во групите, време е да се набере и складира за подоцна. Секој кој пробал од неверојатно вкусните сармички, сака да има и за есента и зимата. Па, драги читатели и читателки, сега е времето за складирање на лозов лист. Еве 2 испробани методи.

Пред да преминеме на нив, да напоменеме дека, важно е да не се прскани. А освен сармички, како идеја може да ви кажеме дека ние често пати правиме чорбичка со лозов лист. Во овој случај користите слични состојки, а лозовиот лист го сечкате наместо цел. Смесата се вари во поголема количина вода и добивате чорбичка за јадење со лажица. И двата начини на складирање функционираат, со кој и да се обидите нема да згрешите.

Складирање на лозов лист со обарување и замрзнување

При овој начин на складирање, свежо набраните зелени листови се обаруваат за време од 1 минута во врела вода. Потоа по желба може да ги потопите во ладна вода барем 1 минута, или да ги оставите да се изладат природно. И во двата случаи, резултатот е добар и не постои точна или грешна одлука. Се остраваат да се исцедат и

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *