Агенда.мк

контент агрегатор

Чококрем со ориз, лешници и авокадо(посно) Чококрем со ориз, лешници и авокадо(посно)
Екстра чоколаден крем…. Подготовка1. Лешниците кратко ги потпекуваме, ги ладиме и мелеме.2. Оризот го ставаме во зовриена вода со прстофат сол и го вариме... Чококрем со ориз, лешници и авокадо(посно)

Екстра чоколаден крем….

Подготовка
1. Лешниците кратко ги потпекуваме, ги ладиме и мелеме.
2. Оризот го ставаме во зовриена вода со прстофат сол и го вариме на тивко. При крајот на варењето додаваме шеќер, ванилин шеќер и оризовото млеко во прав растворено во малку вода.
3. Сутлијашот го оставаме да подизлади па го ставаме во чашката во која ќе ја блендираме смесата.
4. Бананата, авокадото, путерот од кикирики, медот и какаото ги додаваме кон оризот,па соединуваме во блендер или Нутрибулет.
5. Откако ќе ни се измазни смесата додаваме кокосов путер и мелените лешници. Повторни блендираме и кремот ни е готов.
6. Го ставаме во тегличка и спремен е за конзумирање.

Забелешка
Состојки си додавате по потреба и вкус, а за да ја добиете посакуваната густина исто калкулирајте со нив. Ако не ви е доволно чоколаден, што зависи од какаото што ќе го користите, ќе треба да си додадете…..

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *