Агенда.мк

контент агрегатор

Ориз во сос од кајсии Ориз во сос од кајсии
Дојде сезона на кајси, па еве еден убав несекојдневен и многу вкусен десерт…Во блендер се ставаат кајсиите и водата и се блендираат убаво. Потоа... Ориз во сос од кајсии

Дојде сезона на кајси, па еве еден убав несекојдневен и многу вкусен десерт…
Во блендер се ставаат кајсиите и водата и се блендираат убаво. Потоа се ставаат во длабок сад на оган заедно со медот.
Откога ќе почне да врие се додава оризот и се вари 15 минути на тивко со повремено мешање додека се свари оризот и изврие течноста.
Пред да биде целосно варен оризот се додава ликерот од кајсии и мелените ореви.
Во длабока чинија се става на дното мармаладот од кајсии и сецканите ореви врз тоа се става варениот ориз се наросува со малку сецкани ореви.
Овој десерт е вистинско задоволство особено кога на дното ќе добиете изненадување од мармаладот со ореви …
На здравје !!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс – Наведи извор – Некомерцијално – Сподели под исти услови

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *