Агенда.мк

контент агрегатор

Пролетна салата со јајце и бел прелив Пролетна салата со јајце и бел прелив
Пролетта е време за уживање во нејзините сезонски радости! Богатството од бои и вкусови кои ни ги нуди ни отвораат апетит и ја будат... Пролетна салата со јајце и бел прелив

Пролетта е време за уживање во нејзините сезонски радости! Богатството од бои и вкусови кои ни ги нуди ни отвораат апетит и ја будат нашата креативност. Така ја креиравме оваа вкусна и сочна пролетна салата со јајце и бел прелив и топло препорачуваме да ја пробате!

Може да ве интересира: Велигденска свежа салата.

Состојки:

*За 2 порции

За салата: 2 варени јајца 6 ротквици 1 краставица 2 листа од марула неколку гранчиња свеж копар по вкус За прелив: Подготовка: Најпрво сварете ги јајцата и оставете ги да се изладат. Предлагаме да бидат средно варени, што значи откако ќе зоврие водата да ги оставите да се варат најмалку 5 минути. Листовите марула измијте ги и исцедете ги, а потоа ситно исечкајте ги. Исто така измијте ги ротквиците, краставицата и гранчињата свеж копар. Краставицата пресечете ја на половина по должина, а потоа издробете ја. Доколку сакате може и да ја излупите, а ние често пати ја јадеме со се кора затоа што е вкусна и декоративна. Ротквиците, исто како и краставиците, пресечете ги на половина по должина, па исечкајте ги во вид на полукругови. Копарот ситно исечкајте го. Подгответе го белиот прелив. Во чаша ставете ги јогуртот, Витанезот, мелениот црн пипер, солта

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *