Агенда.мк

контент агрегатор

Бел козињак (колач) Бел козињак (колач)
Овој козињак повеќе личи на колач, ама јас вака го имав запишано и така ви го пренесувам.1. Белките се матат во цврст снег и... Бел козињак (колач)

Овој козињак повеќе личи на колач, ама јас вака го имав запишано и така ви го пренесувам.
1. Белките се матат во цврст снег и се додава постепено шеќерот и ванилата.
2. Се додава маслото, брашното со печивото и убаво се меша
3. Се додаваат оревите, сувото грозје и касии и чоколадото. Повторно се убаво се меша.
4. Смесата се сипа во намрсено и набрашнето калапче и се пече во загреана рерна на 180 степени околу половина час.
Козињакот се лади и се служи.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс – Наведи извор – Некомерцијално – Сподели под исти услови

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *