Агенда.мк

контент агрегатор

Кифли меки како душа Кифли меки како душа
Сите дома си сакаме кифли. Најубави и највкусни се кога се топли. Во секоја комбинација одговараат и никогаш не е на одмет да се... Кифли меки како душа

Сите дома си сакаме кифли. Најубави и највкусни се кога се топли. Во секоја комбинација одговараат и никогаш не е на одмет да се има некоја кифла плус во замрзнувачот. Правам и пробувам најразлични комбинации, но која и да ја земам рецепта горе доле составот секогаш е сличен. Ова е рецепта на класика на пекарски кифли кои слободно може да се замрзнат во кесички и кога и да имате потреба да се извадат од фрижидер, да се одмрзнат природно или да се подгреат, секогаш се убави. Најпрво квасецот го роиме во едно длабоко садче во кое додаваме една мала лажичка шеќер, 2 мали лажички брашно и малку млеко…го оставаме да стаса. Брашното го просејуваме – секогаш, тоа е многу важно и во средина правиме дупка и ги додаваме состојките по следниот редослед, 3 м.л шеќер, 2 м.л сол, надојдениот квасец, маслото и на крај надојдениот квасец. Сето ова постепено почнува да се замесува со веќе претходно загреаното млеко (топлината треба да биде-кога ќе го ставите прстот да можете да издржите и да изброите до 10). Тестото треба да биде меко, но да не е лепливо. Убаво со месење продолжуваме и на работната маса. Го фрламе тестот удирајќи се на работата

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *