Агенда.мк

контент агрегатор

Пилешки ражени на скара Пилешки ражени на скара
Овие ражени ги спремав за скорешниот пикник за 1ви Мај по сопствена импровизација и тоа послеполноќна непосредно пред денот. И морам да ви кажам... Пилешки ражени на скара

Овие ражени ги спремав за скорешниот пикник за 1ви Мај по сопствена импровизација и тоа послеполноќна непосредно пред денот. И морам да ви кажам дека беа хит, сите ги избендисавме. Ги победија и плескавиците и ребрата и ќебапите и колбасите : )
На око шарени и привлечни, цело време се стрептев дали воопшто ќе бидат добри за јадење и дали нема да си ја платам дрскоста со моето ноќно импровизирање пред сите. „Па што си грабнала стек за на скара бре!? Зар малку добро месо има?“ се претвори во „Ммм… колку се добри овие, алал да ти е, дај уште едно“ ; )

Доста беше фалење, сега за спремањето. А фалам за да се осмелите да ги пробате, иначе скромничка сум си јас (ко ќе спијам само) : )

Стекот се сечи на коцки и се става во длабока чинија. Се додаваат сите состојки за маринада и убаво со рака се меша за да фати насекаде. Сол не додаваме, ниту пак сушениот зеленчук за да се задржи сочноста и солта да не ја истера водата од месото.

Вака приготвеното месо се покрива со стреч фолија и се остава од вечер во фрижидер.

Следниот ден се се реди на дрвените стапчиња за

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *