Агенда.мк

контент агрегатор

Зелените листови на младиот лук решение против 3 тегоби Зелените листови на младиот лук решение против 3 тегоби
Лукот е неизбежен предлог на алтернативната медицина од групата на домашни лекови. Од секогаш се сметало дека делува позитивно на здравјето на телото, внатрешно... Зелените листови на младиот лук решение против 3 тегоби

Лукот е неизбежен предлог на алтернативната медицина од групата на домашни лекови. Од секогаш се сметало дека делува позитивно на здравјето на телото, внатрешно и надворешно. Освен што помага при настинки и за снижување на крвниот притисок, народните преданија кажуваат дека и зелените листови на младиот лук се многу корисни. Имаат и антивоспалителни својства, помагаат против габички, стрес и умор. Во продолжение проверете кои 3 здравствени тегоби младиот лук ги решава многу брзо.

Може да ве интересира: Како најдобро се чуваат млад лук и кромид?

Помош при воспалено грло

Измијте ги и насечкајте ги зелените листови на младиот лук, додајте му малку свеж ѓумбир и сол. Завиткајте ја смесата во платнена крпа и затоплете. Потоа, замотајте ја топлата крпа во друга крпа и ставете ја на воспаленото место.

Отечени нозе

Измиените и насечени листови од млад лук зовријте ги во малку вода, за време од неколку минути. Густината треба да е како паста, а може да ја направите со помош на блендер. Нанесете ја смесата на отечените делови од нозете и оставете да постои барем 30 минути до 1 час.

Одзатнување на носот

Истолчете неколку измиени зелени листови од млад лук и со неговиот сок натопете малку памук или земете

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *