Агенда.мк

контент агрегатор

Со GABA неуротрансмитерот до 7 придобивки за здравјето
Редуцирајте ја анксиозноста на природен начин! Добриот сон е на некој начин гаранција или барем предуслов за убав и успешен ден. GABA неуротрансмитерот ја има токму оваа улога, да му помогне на организмот да ни обезбеди квалитетен сон и што полесно да се справи со анксиозноста која на денешно... Читај понатаму
Брзи мезе залчиња со пилешка салата
Едноставните и брзи рецепти се одлика на Сѐ за храна, а и прв избор. Обожаваме да се дружиме, а посебно со домашно приготвена храна, па секогаш сме во потрага по нови кулинарски предизвици. Така се роди и идејата за овие брзи мезе залчиња со пилешка салата кои имаат супер... Читај понатаму
8 лесни совети како да се ослободите од стресот и анксиозноста
Може да се каже дека со денешниот начин на живот, за жал стресот и анксиозноста се неизбежни. Често пати слушаме дека стресот го нарекуваат „болест“ на модерното време, што донекаде е и точно. Свесни за сето тоа, истражувавме и баравме решенија кои помагаат, па во оваа прилика ќе ве... Читај понатаму
Рецепт за петолебие и зошто се прави
Многу пати сме слушале, а сега се заинтересиравме да дознаеме повеќе и секако да пренесеме до вас. Па, кое е значењето на петолебието? Зошто се прави? – Веруваме дека повозрасните знаат, а за сите кои сакат да дознаат малку истражувавме и освен што го презентираме рецептот за петолебие на... Читај понатаму
Еднодневна прошетка до Вевчани, Калишта и Радожда
Три убави места кои пленат со својата убавина се дел од нашата агенда! Вевчани, Калишта и Радожда се македонски бисери кои секој треба да ги посети и знае. Убавите пештерски цркви изградени многу векови наназад, прекрасната природа, вкусната традиционална храна, чудотворната икона и лековитите извори нѐ повикуваат да се... Читај понатаму
7 намирници за пролетна детоксикација и слабеење
Штом зачекориме во првите пролетни денови, обично веднаш почнуваме да размислуваме и за вишокот килограми кои сме ги добиле во текот на зимата. Во зимскиот период овие дополнителни килограми е лесно да се прикријат со помош на слоевитото облекување, но во потоплите денови вистината излегува на виделина. За да... Читај понатаму
Посни нудли со зеленчук
Веруваме дека кога некој сака да готви, има страст да проба јадења од разните кујни. Така ја добивме инспирацијата да ви го прикажиме овој вкусен рецепт на Бетина. Како велат, една слика, илјада зборови, па штом ги погледете вака убаво сервирани запржениве посни нудли со зеленчук, останува само да... Читај понатаму
2 рецепти за домашен сируп од коприва и лимони
Пролетта ни пристигна! Природата се разубави, а тука се и младите листови од коприва, кои традиционално се користат во алтернативната медицина низ цел Балкан. Копривата се смета за универзален еликсир за чистење и зајакнување на крвта, природна намирница која помага при анемија, проблеми со бубрезите, астма и опаѓање на... Читај понатаму
Посни ќофтиња од грав
Испробаните, нови и креативни рецепти се главна одлика на sezahrana.mk. А тоа им го должиме и на нашите соработници кои се вистински мајстори во кујната. Овој пат Диана нѐ изненади со преубави посни ќофтиња од грав. Рецептов нѐ освои на прв поглед, па мораше да го споделиме со сите.... Читај понатаму
4 причини за појава на бели дамки на ноктите
Украс на убавите раце се негувани и здрави нокти, кои се одраз на здраво тело. Но, загрижени сте за белите дамки на ноктите? Знаете ли кои се причините за појава на бели дамки на ноктите и што може да направите за да си помогнете? Прочитајте во текстот кој следува.... Читај понатаму