Агенда.мк

контент агрегатор

Се чувствувате уморно? Ова се причините Се чувствувате уморно? Ова се причините
Енергијата не ја губиме само поради недоволно сон, иако токму ова е една од причините за константен замор. Физички и психички може да не... Се чувствувате уморно? Ова се причините

Енергијата не ја губиме само поради недоволно сон, иако токму ова е една од причините за константен замор.

Физички и психички може да не исцрпат и секојдневни работи кои ги правиме или не.

Експертите решија да ги откријат најчестите причини поради кои може да се чувствуваме постојано уморни.

Недостаток на сон

Можеби звучи очигледно, но многу е веројатно да спиете помалку отколку што треба.

Ова може негативно да се влијае на здравјето и на вашата концентрација. Возрасните лица треба да имаат од 6 до 8 часа сон секоја вечер.

Исфрлете ги лаптопот, мобилниот и телевизорот од вашата соба за спиење. Ако сеуште имате проблеми, побарајте помош од доктор.

Недоволно „гориво”

Слабата исхрана може да предизвика замор, но и исхраната со погрешни продукти исто така може да биде проблем.

Балансираната исхрана ќе ви помогне да го одржите крвниот шеќер во нормала и ќе го превенирате тоа непријатно чувство кога крвниот шеќер ви е паднат.
Секогаш појадувајте и вклучете ги протеините и комплексните јаглехидрати во секој оброк.На пример: јадете јајца со интегрален леб.

Исто така дозволете си ужинки во текот на денот за да не ја изгубите енергијата.

Анемија

Анемијата претставува една од водечките причини за замор кај жените.

Црвените крвни клетки

Целиот текст тука!

Hitportal

Оваа вест е превземана од Хитпортал. Повеќе на www.hitportal.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *