Агенда.мк

контент агрегатор

Сарма со месо на најлесен начин Сарма со месо на најлесен начин
Добра сарма со месо е традиционален специјалитет за македонското поднебје, а посебно во зимско време. Претставува главно јадење во кое посебно се ужива. Вкусот... Сарма со месо на најлесен начин

Добра сарма со месо е традиционален специјалитет за македонското поднебје, а посебно во зимско време. Претставува главно јадење во кое посебно се ужива. Вкусот е киселкаст и полн, да те натера само да сакаш повеќе! А, бидејќи голем број наши пријателки ја прават, но на малку посложен начин, ви го откриваме нашиот „полесен“ рецепт за сарма со незапржено месо и без запршка. За резултатот не треба да се грижите, само следете ги чекорите како што е опишано и гарантирано е дека ќе уживате во богатиот свет на вкусовите!

Самото тоа, што месото не се запржува, се штеди време, труд и енергија, а сочноста која се добива и чувствува во секој залак е уште поголема. Пробајте ја и кажете ни како ви се допадна. Еве како ја правиме.

Состојки: листови од една средно голема кисела зелка За фил: 500 г телешко мелено месо (може и мелено месо мешано со свинско) 1 помала главица кромид 200 г ориз 1 полна лажица ситна црвена пипер 1 лажичка мелен црн пипер од Витаминка 1 лажичка оригано 1 и 1/2 лажица Дафинка мешан зачин од Витаминка 70 мл Брилијант масло од Витаминка Течност за варење: ладна вода по потреба 1 лажица брашно 1/2 лажица црвен пипер.

Целиот текст тука!

Se za hrana

Оваа вест е превземана од Се за храна Повеќе на www.sezahrana.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *