Агенда.мк

контент агрегатор

Салата со мотовилец Салата со мотовилец
 – Ставете да се вари компирот, излупете го и исецкајте на коцки. Посолете и ставете на вкус сол и дел од маслото.– Сварените јајца... Салата со мотовилец

 – Ставете да се вари компирот, излупете го и исецкајте на коцки. Посолете и ставете на вкус сол и дел од маслото.
– Сварените јајца излупете и исецкајте ги и нив на помали парчиња.
– Мотовилецот измијте, исчистете го доколку има пожолтени ливчиња и тргнете го коренчето, протресете го за да се добро исцеди, посолете го и него, ставете масло и на крај исцедениот сок од лимон.
– Додадете компирот кај мотовилецот, измешајте и пробајте за вкус. Ако е потребно додавајте според вашиот вкус сок од лимон, масло или сол. Додадете и јајцата, сосема лесно и внимателно промешајте.
Сервирајте.
НАПОМЕНА
– Кога ќе го чистите мотовилецот не ги раздвојувајте листовите, само скинете го коренчето и нека остане целото стебленце, подобро за служење, а и поубаво изгледа во самиот тањир.
– Освен лимоновиот сок , во ситуација ако го немам – закиселувам со бел Ацето балзамико.. со овие две врсти на киселина ми е најдобра оваа салата, со друга врста на киселина – како да не е истата салата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *