Агенда.мк

контент агрегатор

Какао кекси со зрна лешник Какао кекси со зрна лешник
Во сад ги ставме брашното, солта, шеќерот, ванилата, просеаното какао, исецканиот путер, пецивото.Со рака ги соединуваме малку состојките, па го додаваме млекото.Замесуваме нелепливо тесто.Тестото... Какао кекси со зрна лешник

Во сад ги ставме брашното, солта, шеќерот, ванилата, просеаното какао, исецканиот путер, пецивото.
Со рака ги соединуваме малку состојките, па го додаваме млекото.
Замесуваме нелепливо тесто.
Тестото го делиме на мали топчиња и формираме бомбици.( околу 40 парчиња)
Ги редиме во плех.
Во средината на секоја бомбица ставаме зрно лешник.
Ги печиме во загреана релна на 190 степени од 11-13 минути.

Внимаваме да не изгорат, бидејќи тестото е темно.
По желба може да се наросат со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани

Целиот текст тука!

Moi recepti

Оваа вест е превземана од Мои рецепти. Повеќе на www.moirecepti.mk

Нема коменари.

Оставете коментар први.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *