Агенда.мк

контент агрегатор

Д-р Нела советува: Пробиотици против Helicobacter pylori
Helicobacter pylori (H. pylori) е бактерија која е одговорна за повеќето улцери (чирови) и воспаленија на желудникот (хроничен гастритис). Бактеријата може да го ослаби заштитниот слој на желудникот, при што дигестивните сокови ја иритираат осетливата внатрешна површина на желудникот. Така, ако сте во потрага по решение за проблемот со Хеликобактер... Читај понатаму
Лесна крем супа од брокула
„Превкусна и лесна крем супа од брокула, компир и кромид.“ – вака ни ја опиша Лидија нејзината домашна супа. Рецептот го имате во продолжение. Може да ве интересира: Крем супа од брокула. Состојки: 500 г брокула 1 главица кромид 1 чешне лук 4 компири 1 литар вода 1 до... Читај понатаму
Холин – есенцијален нутриент за нормална функција на мозокот и телото
Холинот е хранлива состојка која е откриена неодамна. И, иако организмот ја произведува во мала количина, за да се задоволат потребите за холин, истиот да се внесува преку храната. Според некои истражувања, кај дел од луѓето не се задоволуваат препорачаните количини за овој нутриент. Затоа го направивме ова мало... Читај понатаму
Домашен мармалад од мандарини
Ако сакате мала доза на превкусно освежување за време на појадокот, еве ви една идеја. Направете си домашен мармалад од мандарини и уживајте! Рецептот е испробан и ни доаѓа од кујната на Лидија, топло препорачуваме да го пробате. Состојки: 500 гр мандарини 100 мл вода сок од 1 лимон... Читај понатаму
5 зачини кои се храна и лек
Храната повкусна, а телото поздраво! Не секогаш мора да се грижиме за здравјето на конвенционален начин. Да се потрудиме повеќе околу превенирање на заболувањата, отколку на лекување на болестите. Истражувавме и издвоивме 5 зачини кои се храна и лек, па е добро постојано да ги имате во својата кујна!... Читај понатаму
Победете ги „токсичните“ емоции од стресот додека е во акутна форма
Нашето секојдневие е бурно и нон стоп се случуваат нови и разни нешта кои едвај стигнуваме да ги пратиме и „стигнеме“. Во такви услови на општеството, скоро и да нема такви кои не страдаат од стрес и анксиознот. Мотивирани од сето тоа, во овој текст ви откриваме како најдобро... Читај понатаму
Mаска од кисело млеко против сува кожа на рацете
Голем број од нас ја занемаруваат негата на рацете и дланките. Тоа не е ни чудно, со оглед на „трката“ со времето во денешниот начин на живот. Но, рацете се многу важни не само за убавината на една личност, туку и за беспрекорно и лесно функционирање во животот. Па,... Читај понатаму