Агенда.мк

контент агрегатор

Како да ја натерате вашата девојка да вежба без да ја навредите дека е дебела
Не е ич лесно. Малку треперење на гласот, несигурност во вашата изјава, и одма ќе се издадете што мислите, а тоа е дека вашата девојка додала некое плус кило за празниците. Затоа бидете сигурни во намерата, искрени, и додајте плус предлози за да не искочи дека сте премногу директни.... Читај понатаму
Дали мислите дека Нејмар треба да го смени својот фризер?
Истото ова прашање го псотавивме на нашиот Инстаграм профил (кој мора да го следите на линков), и одговорите беа слични како и коментарите низ цел свет. Едно големо ДАААААААААААААА! Иако стартот на неговарата кариера не најавуваше вакви откачени експерименти (како и сите Бразилски фудбалери досега), сепак последниве неколку години... Читај понатаму
Навики кои ќе ви донесат успех и пари во животот
Работата е место кое ќе го посетувате највеќе во својот живот. Без оглед дали некаде сте на пракса или веќе сте го добиле работното место, многу е важно од првиот момент да го засакате она што го работите. Доколку после некое време завладее монотонија или ја загубите мотивацијата, ви... Читај понатаму
Дела од ликовната колонија „Карпино 2018“ на изложба во Илинден
Култура @ 15.11.2018 Интернационалната Кичевска ликовна колонија Култура @ 30.06.2018 Прва македонско-грчка ликовна колонија „Културен мост“ Скопје @ 12.06.2018 Во среда почнува осмата ликовна колонија „Љубанци 2018“ Читај понатаму
Најмалку 40 уапсени во акција на српската полиција против криминални групи
Најмалку 40 лица се уапсени во акција на српската полиција во реоните на градовите Крагуевац и Аранѓеловац, против, како што наведоа полициски извори, „организирани криминални групи и кланови“. При акцијата се извршени претреси на 20-тина домови, при што се запленти „големо количество наркотици“, огнено оружје, муниција и панцири. Уапсените... Читај понатаму
Без струја делови од Кучково и Чаир
Дел од корисниците од село Кучково денес од 9:00 до 14:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 12:00 до 14:00 часот, без струја ќе бидат и дел од корисниците од улиците „Благоја Паровиќ“, „Џон Кенеди“ и „Лазар Трповски“ во општина Чаир. Причина за прекинот во снабдувањето... Читај понатаму
ПОЗИТИВ НА ДЕНОТ: Во овој град нема политика, религија и пари
Во овој неверојатен град луѓето живеат без политика, религија и пари. Иако звучи како утопија, тој град навистина постои и се вика Ауровил. Во овој округ во Индија дозволено е мажите и жените од сите националности да живеат во мир и хармонија. Основан во 1968 година, Ауровил или „Градот на... Читај понатаму
Паравојска ќе ја чисти јужна Либија од исламски милитанти и банди
Националното собрание на Венецуела во вторникот ја усвои изјавата за прогласување на претседателот на државата, Николас Мадуро за узурпатор, а сите одлуки што ги донесоа претседателот и извршните органи ги прогласи за неважечки, објавија локалните медиуми. „Усвоен е историски документ во кој парламентот ја презема власта врз основа на... Читај понатаму
Грчкиот парламент денеска ќе гласа за доверба на Владата на Ципрас
Вчерашната расправа во парламентот траеше 12 часа и заврши, како што и беше предвидено, на полноќ. Прв на пратениците им се обрати грчкиот премиер кој образложи зошто бара и треба да добие доверба, а веднаш потоа збор зедоа и лидерите на политичките партии. Првиот ден од расправата за гласање... Читај понатаму
УШТЕ ЕДНО СТУДЕНО УТРО: Временска прогноза за оваа среда
Среда носи студено утро и умерена облачност со слаб ветер. Метеоролозите за денес најавија температура која ќе се движи  помеѓу 2°С и 4°С низ котлините во северниот и западниот регион, околу 7°С на југоисток, додека на повисоките места температурата нема да надмине -2°С.  Во Скопје времето ќе биде исто така... Читај понатаму