Агенда.мк

контент агрегатор

11 совети како да припремите највкусна супа
Можеби мислите дека е лесно, или дека е тешко да се направи највкусна супа! Има неколку трикови и тоа лесно изводливи, а ние ви презентираме дел од нив. Сигурно ќе ви користат оние кои досега не сте ги пробале. Може да ве интересира: 7 најчести грешки при домашна припрема... Читај понатаму
Зимски пунч од портокали
Разубавете ги зимските денови со топол пунч од портокали! Богат вкус, преплетен со ароми на рум, ванила и цимет. Рецептот ни доаѓа на предлог на Бетина, која го објави на својот блог – Зготвено со љубов, рецепти од мојата кујна. Веруваме дека рецептот ќе ви се допадне, па затоа... Читај понатаму
Што е DHA? Кои се придобивките за нервниот систем?
DHA (докозахексаеноичната киселина) е полинезаситена омега-3 масна киселина која се наоѓа во организмот и е значајна за нормално функционирање на мозокот, вклучувајќи раст и развој на бебешкиот мозок. Таа е главна структурна маст, која сочинува 97% од омега-3 кои се наоѓаат во мозокот и 93% од омега-3 кои се... Читај понатаму
Лесна чорба од печурки со мајчина душица
Припремата е многу лесна! Можеби на прв поглед ќе помислите „Леле, колку е долга листата на состојки!“, но тоа воопшто не треба ве плаши, затоа што скоро сите ги имаме во кујната секојдневно. Сé што треба е само да се соединат. А, како што знаете, една од нашите цели... Читај понатаму
4 намирници богати со пробиотици, витамини и минерали
Пробиотиците се корисни за човечкиот организам поради многу причини. Тие ја подобруваат дигестијата на храната, ја прават кожата чиста и блескава, даваат енергија и го зајакнуваат имунолошкиот систем. И што е најважно, има многу природни намирници кои се богати со пробиотици, покрај нив изобилуваат и со витамини и минерали.... Читај понатаму
Брз сос од авокадо – посен, вегански и хроно
Едноставно, брзо и лесно, а многу вкусно и здраво! Одличен брз сос од авокадо, кој одговара на различни режими на исхрана, а и супер е за разни прилики и замезување со друштвото. Вреди да се проба! Бетина ни кажа: „Јас ставив нешто повеќе сок од половина лимон, но тоа... Читај понатаму