Агенда.мк

контент агрегатор

Сашо Ордановски во живо од пред хотелот Мериот: Мијалков приведен мирно и без отпор
Во приведувањето на екс шефот на УБК Сашо Мијалков учествувале неколку десетини Алфи во цивилно. Тој е ставен во обично возило и однесен во истражниот затвор Шутка. Приведен е со лисици, без никаков отпор. Целата операција траела не повеќе од 10 минути, јавува од пред хотелот „Мериот“ уредникот на... Читај понатаму
Фокус: За разлика од Камчев, Мијалков не е сместен во „хашка соба“
Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков, кој поради опасност од бегство доби 30-дневен притвор за случајот „Таргет-Тврдина“, односно за масовното прислушување вечерва заврши во истражниот затвор Шутка, но за разлика од бизнисменот Орце Камчев не е сместен во „хашка соба“, дознава „Фокус“. Според информации на Фокус, Мијалков е... Читај понатаму
Американскиот бомбардер "F-35" е надувана приказна на американската авијација: Одличен авиони, со само 966 недостатоци кои Пентагон упорно ги крие
Фамозниот американски ловец-бомбардер “F-35” од петтата генерација, кого го бие лош глас поради огромниот број на критични недостатоци, повторно е во центарот на јавноста по веста дека САД ќе и испорача на Јапонија 16 такви авиони до крајот на следната година. Информацијата дека САД до крајот на оваа година... Читај понатаму
Лотито се огласи и испрати јасна порака за иднината на Милинковиќ-Савиќ: Ние ќе го продадеме само ако…
Српскиот интернационалец Сергеј Милинковиќ-Савиќ неодамна го продолжи договор со Лацио до 2023 година, но тоа не беше доволно за дел од медиумите кои и понатаму шпекулираа за неговата иднина. Во текот на вчерашниот ден излезе веста дека Интер во основа се има договорено, односно го има подготвено патот за... Читај понатаму
Страшно е тоа што носиме облека на човекот што го убивме пред 20 минути: Протекле транскрипти од хорор снимките од мачењето и убиството на Кашоги
Турските медиуми ги објавиле првите транскрипти од наводните аудио-записи од последните моменти на Џамал Кашоги, пред да биде убиен во саудискиот конзулат во Истанбул на втори октомври. “Пушти ми ја раката! Што мислиш дека правиш”, се наведува во снимката од разговорот.  Кашоги наводно се сретнал со четири лица, од... Читај понатаму
"Black Friday": Еве колку всушност изнесуваат производите кои се нудат по "пониски цени"
Речиси девет од десет работи кои минатата година биле поповолни на “Black Friday”, во некој момент од 2017 година имале иста цена или дури биле и поевтини, покажало новото истражување. Имено, американскиот сервис “Which” ги истражил цените на 94 популарни производи како телевизори, камери и уреди за вежбање, и... Читај понатаму
Црн вторник на светските берзи: Акциите на технолошките гиганти на Волстрит во драстичен пад
Акциите на технолошките, малопродажни, но и енергетски и индустриски претпријатија на Волстрит продолжиле денес да паѓаат, повлекувајќи го пазарот повторно во “црвено” во период од 12 месеци, а негативни резултати забележале и европските и азиски берзи. Референтиниот индекс на Њујоршката берза “S&P 500” изгубил 45 поени или 1,7 проценти,... Читај понатаму
Зголемени средствата за вториот повик за печките на пелети
Владата ги зголеми средствата за вториот повик за печките на пелети. По денешната седницата, Владата соопшти дека ги зголемила средствата за поддршка на трошоците за купување печки на пелети во домаќинствата од 14.000.000, на 21.000.000 денари.  Владата го задолжила Министерството за економија да објави втор јавен оглас каде право... Читај понатаму
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја зголеми сиромаштијата
Владата предводена од СДСМ откога е на власта успеа да ја зголеми сиромаштија на 22 проценти, реагира ВМРО-ДПМНЕ, по прес-конференцијата на пратеничката Јагода Шахпаска. „Иако тие ветуваа живот за сите, сепак околу 460.000 граѓани во државата живеат на работ на сиромаштија. СДСМ ветуваат зголемување на приходот на социјалните случаи,... Читај понатаму
Вака живеат италијанските мафијаши: Погледнете го сиот раскош и луксуз на запленетите вили кои наскоро ќе бидат срамнети со земја
Италијанската полиција запленила осум луксузни вили во Рим, кои се во сопственост на најозлогласениот мафијашки клан во градот. Градоначалничката на Рим, Вирџинија Раџи изјавила дека вилите во сопственост на мафијашите Казамоника ќе бидат срушени до крајот на оваа година. “Денес е историски ден за Рим и Римјаните”, изјавила Раџи. ... Читај понатаму