Агенда.мк

контент агрегатор

Притворен поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков
На поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков денеска му е одреден 30-дневен притвор и вечерва е приведен во истражниот затвор во Шуто Оризари, потврдуваат за РСЕ од Основниот суд Скопје 1. Од Судот велат дека Мијалков е притворен по барање на СЈО поради опасност од бегство, а судија на... Читај понатаму
Во битолската населба Довлеџик останаа без струја и преку 40 часа
И денеска дел од Битола и околината беа се уште без струја. Проблемот настана во неделата кога голем снег ја зафати Битола и околината. За ваквата состојба денеска се пожалија и жители од улицата Довлеџик во Битола, кои велат дека повеќе од 40 часа се без електрична енергија. Велат... Читај понатаму
Снегот оштети преку 300 дрвја и садници во Битола
Преку 300 садници и дрвја низ градот се оштетени од снегот кој во неделата паѓаше во Битола. Од јавното претпријатие Комуналец велат дека постојано се на терен и преземаат активности за расчистување на паднати дрвја и гранки. Голема штета е предзивикана велат од Комуналец, а во акцијата за отстранување... Читај понатаму
Расте бројот на сообраќајни незгоди во Битола
Расте бројот на сообраќајни незгоди како на ниво на Р.Македонија така и во општина Битола. од почетокот на годинава до денес на ниво на општина Битола се случиле 176 собраќајни незгоди од кои три завршиле со смртен исход. Ова денес го соопштија од Општинскиот Совет за безбедност во сообраќајот... Читај понатаму
Тутунот ќе се откупува на 17 пунктови во Битола, Новаци и Могила
Во регионот на подрачјето на Битола, Новаци и Могила на 19.11.2018 година започна откупот на тутун од реколтата 2018, Откупот во овој регион ќе се извршува на 17 откупни места и тоа во населените места Горно Оризари, Могила, Добромири, Дедебалци, Добрушево, Ивањевци, Трновци, Беранци, Лисолај, Драгожани, Лопатица. Откупни претпријатија... Читај понатаму
Две студентки на Технички факултет добија стипендија од МЕПСО
МЕПСО додели стипендии на две студентки во втора година на насоката за електроенергетски системи на Техничкиот факултет (ТФБ) при универзитетот „Свети Климент Охридски” во Битола. Со овој чин се возобнови соработката меѓу МЕПСО и битолскиот Технички факултет што беше започната во 2016 година. Стипендисти на МЕПСО се студентките Билјана... Читај понатаму
Заев зема помала плата од Спасовски
Владата ја објави висината на октомвриската плата која им е исплатена на премиерот, вицепремиерите и владините министри. Податоците се објавени преку алатката за транспарентност на Владата, објавена на официјалниот веб сајт со образложение дека висината на платата на министрите е јавен податок. Според податоците, највисока плата во Владата зема... Читај понатаму
Македонија се уште не ги испратила документите за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски. Тоа според кажаното денеска од министерката за правда Рената Дескоска ќе се случи најдоцна утре. -Преведени се сите обвининија и сите истраги кои се водат против Груевски и документите најдоцна до утре ќе ги испратиме до Унгарија-... Читај понатаму
Нови лиценци за производство и трговија со електрична енергија
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната подготвителна седница ќе разгледа пет предлог-одлуки за издавање лиценца за вршење енергетска дејност трговија со електрична енергија, за менување лиценца за вршење на енергетска дејност производство на електрична енергија од фотонапонска електроцентрала и за издавање привремена лиценца за вршење на енергетска дејност... Читај понатаму
Спречен терористички напад во Мелбурн
Австралиската полиција уапси тројца мажи за кои постои сомнеж дека подготвувале терористички напад во Мелбурн, јавија локалните медиуми. Апсењата се случуваат една недела откако маж уби еден човек во градот во напад што полицијата го окарактеризира како терористички чин. Тројцата осомничени, кои се на возраст од 30, 26 и... Читај понатаму