Агенда.мк

контент агрегатор

Малку пари – малку туристи, бавно оди развојот на туризмот во внатрешноста
Македонија Богатството на геотермалните води, планините, клисурите, вештачките езера, манастирите и живописната природа на Брегалничкиот регион се дел од убавите приказни за развој на туризмот. Но, според надлежните за да се развие оваа гранка во регонов потребни се пари, стратегија и луѓе. Сметаат дека можеби ќе се подобрат со... Читај понатаму
Поделеноста и партизираноста во општеството ги јаде младите и потенцијалот во оваа држава. Тоа е основната причина за масовното иселување, но никој не ја гледа, вели во интервју за Телма актерот Благоја Чоревски, кој минатата недела беше во Струмица, како претседател на меѓународното жири на Фестивалот на камерен театар... Читај понатаму
Пожарите беснеат, а Центарот за управување со кризи е во полоша состојба отколку во времето кога се формираше. Ваква е оценката на актуелниот директор на ЦУК, Агрон Буџаку, кој со институцијата управуваше и во 2005, односно беше нејзиниот прв директор.   Во интервју за Радио Слободна Европа, Буџаку, потенцира... Читај понатаму
Филипче ќе присуствуа на протестот на “Белите мантили”
Македонија На протестот на белите мантили во среда ќе продефилира и министерот за здравство, Венко  Филипче, кој за утре најави нова кординација со министерествата за правда и внатрешни работи, како и отпочнување кампања против насилството врз лекарите и медиционскиот персонал. Читај понатаму
Реализирани 17 од најавените 18 км пат до Попова Шапка
Македонија Од Иницијативата да ја спасиме Попова Шапка бараат итно завршување на проектот, пред да настапи зимата, но и остварување на ветувањето на владините преставници дека пред самиот влез на Попова Шапка ќе се прошири патот каде ќе се паркираат возилата за време на сезоната. Директорот на Агенцијата за... Читај понатаму
Дане Илиев: Обвинителите од СЈО не треба да се враќаат во матичните обвинителства
Македонија Обвинителите од специјалното јавно обвинителство не треба да се враќаат во нивните матични обвинителства, туку нивната судбина треба да ја следи судбината на предметите. Односно, со оглед на фактот што предметите ќе ги земе Јавниот обвинител на Македонија, заедно со предметите тој треба да ги земе и обвинителите... Читај понатаму
Лицата со попреченост секојдневно се соочуваат со стигматизација
Македонија Различни бариери кои во светот се инцидент кај нас за жал се брутално секојдневие со кое се соочуваат лицата со попреченост, вели Христина Божиновска Ѓикова, лице со оштетен слух. Стигматизација и недостиг на толкувачи се најчестите проблеми со кои се соочуваат. Со учењето на знаковниот јазик во одредени... Читај понатаму
КОД: Нов случај поврзан со “Рекет”?
Македонија Според договорот што го склучиле се работело за изготвување проект за интернационална асоцијација за заштита на човекови права. Барем така го нарекле проектот кој наводно требало да го помогнат од Европската Унија. Договорни страни во него се авторот и коавторот на идејата. Како автор свој потпис ставила пријателката... Читај понатаму
Обвинителите од СЈО утре се враќаат во матичните обвинителства
Македонија Обвинителите од СЈО утре се враќаат во матичните обвинителства. Советот на обвинители треба само да го констатира престанокот на мандатот. Лиле Стефанова оди во јавното обвинителство за организиран криминал, Фатиме Фетаи, Ленче Ристовска , Гаврил Бубевски и Трајче Пеливанов  во Основното јавно обвинителство, Елизабета Јосифовска во ОЈО Кичево... Читај понатаму
Македонски планинар го загуби животот на Олимп
Македонија Македонски планинар го загуби животот на планината Олимп во Грција, откако паднал во провалија, веројатно затоа што претходно му се слошило. Како што пренесува МИА, планинарот бил дел од група од околу девет лица од нашата земја, кои планинареле на Олимп.   На мажот или му се слошило... Читај понатаму