Агенда.мк

контент агрегатор

Гери Кејхил по седум години си заминува од Челзи
Гери Кејхил веќе седум години игра на „Стемфорд Бриџ“, но откако екипата ја презеде Маурицио Сари, искусниот дефанзивец не помина на теренот ниту една минута. Тој не беше во комбинација за ниту еден од петте натпревари во Премиер лига, а не играше ниту во Лигата на Европа. Се чини дека... Читај понатаму
ВИДЕО: Жервињо претрча цел терен и како некогаш Веа постигна историски гол!
Фудбалерот од Брегот на Слоновата Коска, Жервињо постигна ретко виден гол во денешната победа на Парма над Каљари со 2-0. Африканецот претрча цел терен на „Енио Тардини“ и ја погоди мрежата на гостите. Жервињо веќе има два гола во Серија А сезонава по враќањето од Кина во Европа. What a goal by... Читај понатаму
Италија, Бразил, Србија и САД обезбедија виза за „фајнал-сикс“ на Мундијалот
Домаќинот на завршниот турнир на Светското првенство во одбојка, Италија, го претрпе првиот пораз на Мундијалот, откако само еден ден по математичката квалификација за „фанал-сикс“ во Торино, загуби од моќната Русија со 3-2 во сетови (25-18, 19-25, 21-25, 25-19, 11-15). Мечот траеше повеќе од два часа, а рускиот блок... Читај понатаму
Ѓоковиќ: Повеќе од десет години чекав на ваква средба со Федерер!
По подолго време Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер беа на истата страна од теренот и заедно извојуваа победа над Џек Сок и Кевин Андерсон во дуелот на двојки на Лејвер Купот во Чикако.  Србинот и Швајцарецот се едни од најголемите ривали во поновата историја на оваа игра, па затоа... Читај понатаму
ВИДЕО: Реал Мадрид го освои шпанскиот Суперкуп, Љуљ е МВП на завршниот турнир
Клупската сезона во шпанската кошарка започна исто како што заврши претходната – со трофеј за Реал Мадрид. „Кралскиот клуб“ е освојувач на завршниот турнир на Суперкупот на Шпанија, откако во финалето во Компостела пред повеќе од 5.000 гледачи, ја совлада Басконија со 80-73. Мечот беше вистинско финале, двете... Читај понатаму
ВИДЕО: Будуќност и Црвена Звезда ќе се борат за АБА-Суперкуп титулата
Последните два шампиони и финалисти во ланското издание на плеј-офот на АБА лигата, Црвена Звезда и Будуќност ќе играат за титулата од Суперкупот на АБА-лигата, чиј втор ден денес во Лакташи заврши без изненадувања. Будуќност едвај го скрши отпорот на Партизан и славеше со 90-87. Екипата на Ѓикиќ покажа... Читај понатаму
ВИДЕО: Џошуа беше инфериорен, но со епски нокаут го патосира Поветкин за одбрана на тронот
Британскиот боксер Ентони Џошуа ја одбрани светската титула во тешка категорија во сите верзии (ВБА, ВБО, ИБО и ИБФ ). Тој на „Вембли“ го совлада Русинот Александар Поветкин со технички нокаут во седмата рунда, откако како и против Кличко, Британецот во првите шест рунди беше инфериорен.  Поветкин изненадувачки започна фајтерски, упати... Читај понатаму
Џошуа му покажа на Поветкин што е боксерска моќ
Британскиот боксер Ентони Џошуа ги одбрани титулите во ВБА, ВБО, ИБО и ИБФ верзиите, победувајќи го со технички нокаут во седмата рунда рускиот предизвикувач Александар Поветкин. Мечот се одржа на стадионот „Вембли“ пред 70.000 гледачи. Силата и моќта во неговите подолги раце се покажаа како пресудни за Џошуа да стигне... Читај понатаму
Мурињо: Без мотивација не можеш да играш, „волците“ беа подобри и заслужија бод!
Иако се очекуваше дека мини-кризата која го зафати Манчестер Јунајтед на стартот на сезоната е веќе минато, фудбалерите на Жозе Мурињо им се вратија на неуспесите и попладнево одиграа само 1-1 против тимот на Вулверхемптон.  „Црвените ѓаволи“ добро го започнаа мечот, поведоа со 1-0, но не продолжија во ист... Читај понатаму
Реал Мадрид со помош на ВАР стигна до минимална победа на Еспањол (ВИДЕО)
Реал Мадрид со помош на ВАР стигна до минимална победа на Еспањол (ВИДЕО) „Кралевите“ ќе преноќат на врвот на табелата откако вечерва со 1-0 триумфираа над Еспањол, Марко Асенсио го постигна единствениот гол на средбата. Категорија: Шпанија 22.09.2018 23:17 Прочитано: 216 пати Хулен Лопетеги реши да направи неколку рокади... Читај понатаму