Агенда.мк

контент агрегатор

Лесен рецепт со кој ќе ги импресионирате пријателите
Фетучини со аспарагус и димен лосос Се зоврива вода со една лажичка сол и во неа се вари пастата (фетучини), три минути пред крај се додава измиен и исецкан аспарагус. Во тава испржете едно чешнелук на една лажица путер и додадете 250мл павлака за готвење. Се остава на тивок... Читај понатаму
Зошто не слабееме кога сме на диета
Проблемот, објаснуваат, невролозите е во врските во мозокот а не во карактерот или посветеноста на процесот. Студиите покажуваат дека долгогодишно држење на диета е ретко успешно, не го подобрува здравјето и прави повеќе штета од добро. Затоа јадете паметно наместо малку. Супресија на метаболизмот е моќна алатка на нашиот... Читај понатаму
Како да почнете да трчате
Како да тренирате Подгответе се за возбуда и новопронајдена самодоверба. Најпрво одберете трка најдобро за да трчате континуирано е да одберете трка, да се запишете и да ја ставите во вашиот календар. Фиксиран датум ќе ви овозможи да бидете фокусирани и редовно да тренирате. Почетниците можат да трчаат на... Читај понатаму
Сакате да направите апликација? Бесплатни курсеви за вас
Можеби се прашувате како можете да направите апликација за мобилен уред ако не сте програмер и немате никакво претходно искуство со програмирање. Имате само одлична идеа. За вас интернетот нуди многу бесплатни курсеви каде ќе може да начите како вашата идеа да ја претворите во апликација. Нјаважно од се... Читај понатаму
Витамините скоро и да немаат ефект велат најновите студии
Македонците во последно време ги следат трндовите на западните земји за земање на витамини како додатоци на исхраната. Американците на пример трошат над 30 миљарди долари годишно за витамини, минерали, хербални додадоци од кои нејчесто немаат потреба и/или се штетни. Спроведената студија на Реган Бејли од Националниот институт за... Читај понатаму