Агенда.мк

контент агрегатор

Белорусија е „шансата“ за прва победа на ЕП
Против Финска избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ беа блиску до изненадување, со Турција далеку од издание коешто ветува, а против Русите секое очекување беше нереално. Денеска пред нив ќе застане Белорусија, која до вчера го сонуваше истиот сон како нас. Но, го оствари! Од негатива од 2:0 во сетови... Читај понатаму
Ким Џонг Ун го поканил Трамп на состанок во Пјонгјанг
Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун го поканил американскиот претседател Доналд Трамп на состанок во Пјонгјанг, објави денеска  јужнокорејскиот весник „Чунан Илбо”. Според весникот, поканата била содржана во писмото испратено од Ким до Трамп во втората половина на август. Како што претходно беше објавено, Трамп не исклучи нова... Читај понатаму
Димитров: Без перспектива во октомври, националистичките сили ќе зајакнат
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за Агенција Европа, предупредува за ризиците кои и се закануваат на Македонија, доколку ЕУ не додели датум за старт на преговори во октомври. – Ако немаме перспектива, а тоа е влогот во октомври, ќе ослабнеме, а скептиците, националистички сили и популистите... Читај понатаму
Такач: Проширувањето на ЕУ е од заеднички интерес
Политиката на проширување не би смеела да трпи заради излегувањето на Велика Британија од Европската унија, порача комесарот за Брегзит во Министерството за надворешни работи на Унгарија, Саболч Такач. – Секако дека Брегзит има негативно влијание врз проширувањето бидејќи не можеме да зборуваме за ништо друго додека не го... Читај понатаму
Град Скопје почнува со одбележување на Европската недела на мобилност
Град Скопје од денеска почнува со одбележување на Европската недела на мобилност што годинава се одржува под мотото „Пешачи со нас – Сигурно пешачење и возење велосипед”. Во текот на оваа недела ќе бидат организирани низа настани со кои Градот ќе се обиде да ги поттикне граѓаните да ги... Читај понатаму
Топло до среда, од четврток ЗНАЧИТЕЛНА промена на времето
Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб променлив ветер. Минималната температура ќе се спушти меѓу 6 и 15, а максималната ќе достигне од 27 до 34 степени. Во Скопје сончево со слаб претежно северен ветер. Температурата ќе се движи од 13 до 33 степени. До среда ќе... Читај понатаму
Грчкиот министер за надворешни работи во посета на Берлин
Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, денес ќе го посети Берлин и ќе се сретне со неговиот германски колега Хајко Мас. Како што соопштуваат од грчкото МНР, во фокусот на разговорите ќе се најдат билатералните прашања од европски и регионален интерес, како и европската перспектива на земјите... Читај понатаму
ВИЦ НА ДЕНОТ: Аранжман
Влавче плива во базен и одеднаш му вика на татко си: – Тато, Тато! Голтнав вода од базенот! – Пиј, пиј, сине… Ол-инклузив сме! Сѐ е платено! Читај понатаму
Ридско-брзинска трка на Пониква од државниот шампионат во автомобилизам
На патеката долга 6,4 километри кон планинскиот туристички центар Пониква денеска се возеше ридско-брзинската трка „Кочани 2019″, во рамки на Државниот шампионат во автомобилизам. На натпреварот, чиј организатор беше АКК „Custom car RT” од Скопје, во сите четири класи учествуваа 25 возачи од Македонија и гости од Бугарија, а... Читај понатаму
Експлодираше автомобил-бомба во близина на границата со Турција, ИМА И МРТВИ
Најмалку 10 луѓе загинаа, додека 15 се ранети во експлозија на автомобил-бомба кај една болница во сирискиот град Ал Раи, во близина на границата со Турција. Ова го изјавија локалните официјалнилица и здравствени работници. Според „Ројтерс“, во експлозијата е оштетена и болницата, а градот Ал Раи се наоѓа во... Читај понатаму