Агенда.мк

контент агрегатор

Неколку причини зошто е здраво да се пие ракија!
Објавено на 21 ноември, 2018 во 02 часот и 40 минути Пиењето ракија не е само своевиден доказ за машкоста. Конзумацијата на ракија може да ви донесе и неколку здравствени предности – секако, доколку не претерувате! Го продолжува животниот век Преголеми количини ракија, и било кој друг алкохол, дефинитивно... Читај понатаму
Омлет ала Париз

Омлет ала Париз

Скај ноември 21, 2018 0

Објавено на 21 ноември, 2018 во 02 часот и 44 минути Идеално јадење за доручек… Состојки: 6 јајца300 гр спанаќ20 гр шунка2 лажици маслобиберсолНачин на подготовка: Загрејте лажица масло па пржете го крупно исечканиот спанаќ 10 минути со непрекинато мешање. Разматете јајца, посолете и побиберете по вкус. Загрејте го... Читај понатаму
Гордост на секоја домаќинка: Компир салата по најпопуларниот рецепт
Објавено на 21 ноември, 2018 во 02 часот и 46 минути Салатата од компири секогаш е добар прилог, но и главен оброк. Има многу верзии на ова вкусно јадење, а ние ви го донесуваме најпопуларниот рецепт! Состојки: 1 кг компири1 поголема главица кромид4 лажици маслиново масло3 лажици оцетсолбиберНачин на... Читај понатаму
Пијани галети

Пијани галети

Скај ноември 21, 2018 0

Објавено на 21 ноември, 2018 во 02 часот и 47 минути Добро одат со пиво или како предјадење… Состојки: 250 мл пиво200 мл масло600 гр брашно100 гр сусампрашок за печивосолНачин на подготовка: Ставете ги сите состојки во чинија и добро измешајте со лажица. Печете во преса за галети. Добро... Читај понатаму
Сочни шницли

Сочни шницли

Скај ноември 21, 2018 0

Објавено на 21 ноември, 2018 во 02 часот и 48 минути За ручек или вечера, подгответе сочни телешки шницли… Состојки: 500 гр телешко месо10 гр путер1 лажица маслиново масли100 гр морков100 гр целер100 гр кромид150 мл бело вино150 мл павлака за готвењесолбиберНачин на подготовка: На растопен и загреан путер... Читај понатаму
Енергетски џус

Енергетски џус

Скај ноември 21, 2018 0

Објавено на 21 ноември, 2018 во 02 часот и 48 минути Имате потреба од енергија? Еве рецепт кој ќе ви ја врати силата! Состојки: 250 гр боровници1 грејпфрут1 јаболкосвеж ѓумбирводаНачин на подготовка: Излупете ги јаболкото и грејпфрутот, извадете ги семките, исечете ги на мали парчиња и ставете ги во... Читај понатаму
Шери пилешко

Шери пилешко

Скај ноември 21, 2018 0

Објавено на 21 ноември, 2018 во 02 часот и 49 минути Необична комбинација на пилешко месо со вишни… Состојки: 600 гр пилешко бело месо2 лажици маслиново маслосол200 гр вишни250 мл сок од вишницимет15 гр шеќер150 гр брашно2 јајцарузмаринНачин на подготовка: Пилешкото филе исчукајте го, посолете го, побиберете го и... Читај понатаму
СДСМ: Платите во здравството продолжуваат да растат
Владата предводена од СДСМ го рехабилитира здравството урнисано од ВМРО-ДПМНЕ, се набавува медицинска опрема, растат платите на лекарите и медицинскиот персонал, реагира СДСМ на обвинувањата од Ленче Нелоска од ВМРО-ДПМНЕ. „Владата предводена од СДСМ со огромна сериозност и одговорност го почна процесот на рехабилитација на здравството коешто се наоѓаше... Читај понатаму
Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?
Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно кривичното дело за кое се обвинети или осудени. Од координативното тело за помирување и интеграција кое ги подготвува препораките за амнестија, брифираат дека има согласност да се направи дистинкција... Читај понатаму
Какво ќе биде времето о Македонија – подгответе се
Објавено на 21 ноември, 2018 во 01 часот и 58 минути Времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, во западните делови пообилни (локално над 40л/м2). Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до седум степени, а дневната температура од... Читај понатаму