Агенда.мк

контент агрегатор

Дали пазарџите ќе куртулат од лиценците?!
Не се знае дали пазарџиите ќе куртулат од новите правила за работа на пазарите. Министерот за економија вели дека неговиот ресор не е надлежен за примената на законот, туку групата пратеници кои го предложиле. Корекции може да направи само кај подзаконските акти. “Јас одржав состанок со Стопанската комора на... Читај понатаму
Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме за поддршка на Борко, Столе и Лазаров
Во тек на СП во ракомет во Германија и Данска поддршка за македонските ракометари дојде и од маестро Симон Трпчевски. Тој од Њујорк, каде е на светска турнеја за проектот „Македонисимо”, испрати порака со поддршка за Македонија и ракометарите. „Пред престојниот настап во Чикаго за поддршка на македонскиот ракометен... Читај понатаму
Во Скопје санкционирани 49 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената
Две лица се здобиле со лесни телесни повреди во две од вкупно шест сообраќајки во текот на вчерашниот ден, а во четири била причинета материјална штета. Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала 49 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи поминале на... Читај понатаму
Законот за јазици стапува на сила без потписот на Иванов – оние кои нема да го почитуваат казна до 5 илјади евра!
Законот за употреба на јазиците кои минатата година се изгласа од владејачкото мнозинство на СДСМ, денес веќе е објавен во Службениот весник на Република Македонија, со што Македонија станува двојазична држава, а притоа освен македонскиот и албанскиот јазик е службен јазик на цела територија. Закон има 25 членови кои... Читај понатаму
Иванов: Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставно и незаконски
Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставен чекор, велат од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. Оттаму велат дека чекорот не е законски и затоа директорот на „Службен весник“ може да биде кривино гонет. „Доцна синоќа имавме можност да го видиме вистинското лице на владината коалиција на... Читај понатаму
Лекарите советуваат на Водици по крстот да скокаат само здрави и млади луѓе
Лекарите советуваат на Водици по крстот да скокаат само здрави и млади луѓе.  За  постарите и хронично болни луѓе не се препорачува да скокаат по крстот.  Да скокаат само оние кои се здрави, кои немаат хронични болести, кои не кашлаат, не примаат никакви лекови и терапии. Организаторот треба да... Читај понатаму
Дневен хороскоп за 16 јануари
Биковите се неодлучни, Вагите немаат среќа во љубовта. Прочитајте го хороскопот за 16 јануари Овен Решението на проблемите сепак нема да дојде толку брзо, како што сте се надевале. Можни се нови компликации. Чувствата кои ги имате кон саканата личност не ви се возвратени. Размислувате за промена на тактиката.... Читај понатаму
Противпожарната бригада на Град Скопје е зголемена со нови 19 пожарникари
Противпожарната бригада на Град Скопје е зголемена со нови 19 пожарникари. Во кругот на станицата на Противпожарната бригада во Автокоманда ги посети градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој им го честита вработувањето и им посака успешно да ги извршуваат обврските во оваа пожртвувана и хумана професија. Читај понатаму
Без струја утре делови од Чаир и село Кучково
Дел од корисниците од село Кучково утре од 9 до 14 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 12 до 14 часот, без струја ќе бидат и дел од корисниците од улиците „Благоја Паровиќ“, „Џон Кенеди“ и „Лазар Трповски“ во општина Чаир. Како што информираат од Регионалниот... Читај понатаму
Си го оставил возилото на „Рузвелтова“, па му го украле
На 14.01.2019 година во 22:00 часот во Полициската станица Центар, Д.Г.(40) од Скопје пријавил дека истиот ден во времето од 20:30 до 20:35 часот пред маркет на улица „Рузвелтова“ непознат сторител одзел патничко возило „Ауди А4“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на Е.Б. од Скопје. Пријавителот го оставил возилото... Читај понатаму