Агенда.мк

контент агрегатор

Дневен хороскоп за 21 ноември
Јарците трошат премногу, Лавовите имаат супер однос со колегите, Девиците уживаат во љубовта.  Прочитајте го хороскопот за 21 ноември. Овен Работите ви одат во прилог  и се движат онака како што посакувате. Можете да очекувате одличен ден. Саканата личност ви е посветена до максимум и уживате во секој момент со... Читај понатаму
Истражување: 90 проценти од загадувањето е од домаќинствата
До 2025 година експертите очекуваат да се намали загадувањето во главниот град но само доколку за затоплување, целосно се исфрлат од употреба дрвото, нафтата и јагленот. Додека граѓаните очекуваат конкретни мерки кои ќе дадат ефект оваа зима, градот организира работилници на кои професори и истражувачи презентираат анализи во кои... Читај понатаму
Исчезна дете од Ранка Милановиќ
Во 15.45 часот во Полициската станица Гази Баба, социјална работничка во ЈЗУ „Ранка Милановиќ“ пријавила дека на 14.11. од домот во непознат правец се оддалечил нивен штитеник на возраст од 12 години. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.  Читај понатаму
Подготвен е новиот брендиран еко мини бус во Зоолошката градина
Подготвен е новиот еко мини бус во скопската Зоолошка градина.  Зоолошката градина во Скопје го поднови својот возен парк со електричен еко минибус наменет за прошетки на посетителите во зимскиот период. Новиот екобус е со капацитет за 20 посетители, а со едно електрично полнење ќе поминува до 80 километри.... Читај понатаму
Нервоза меѓу возачите и гужви по улиците: Дождот направи проблеми во сообраќајoт (ВИДЕО)
Само еден дожд и веќе настануваат проблеми во сообраќајот во Скопје. Поладнево може да се забележи нервоза меѓу возачите и гужви по улиците. На булеварот „Гоце Делчев“ има колона возила закочени на улицата, од каде што одекнуваат свирежи. Ова не е првпат во ударните термини, попладне во периодот меѓу... Читај понатаму
Светскиот ден на детето одбележан во Кисела Вода
Денес, во ЈДГ „8 Март“, во објектот „Расадник“ по повод одбележувањето на Светскиот ден на децата, 20 – ти Ноември, се одржа едукативен час за заштита на животната средина. На едукативното предавање кое го одржа Марио Трајковски, менаџер на Кариерниот центар при Факултетот за земјоделски науки храна и ветеринарство... Читај понатаму
Матичен млеч – драгоцен лек кој ги убива болестите
Матичниот млеч е познат одамна. Тој бил редок и драгоцен лек кој се чувал само за најбогатите слоеви. Кинезите и Русите веќе одамна го истражуваат неговото моќно влијание на нашето здравје и досега откриле многу чудесни својства на овој природен лек. Тој е еден од најлековитите пчелини производи. Неговата... Читај понатаму
Додека чекаш во редот…
Со секоја измината минута, некој го остава овој свет зад себе. Чекаме во редот, а не го ни знаеме тоа. Никогаш не знаеме колку луѓе има пред нас. Не можеме да излеземе од редот. Не можеме да се префрлиме на крајот на редот. Не можеме да го избегнеме редот.... Читај понатаму
Еден ќе ја увидиш тенката црта меѓу држење за рака и врзување за душа…
Еден ќе ја увидиш тенката црта меѓу држење за рака и врзување за душа. И ќе научиш дека љубењето не значи да се потпреш некому, а друштвото не значи сигурност. И ќе научиш дека бакнежите не се договори, а подароците не се ветувања. И ќе почнеш да ги прифаќаш... Читај понатаму
Карактерот на човекот е негова судбина
Уште од антички времиња филозофите се труделе да ја одгатнат големата мистерија за смислата на животот. Поради тоа денес имаме многу пишани записи со мудри  размисли кои ни даваат различни совети и мисли за животот. Денес издвоивме неколку моќни животни мисли од античките филозофи кои ќе ви дадат причина... Читај понатаму