Агенда.мк

контент агрегатор

Чевлите на Кашоги му беа премали, па остана во своите патики: Овој детаљ доведе до разоткривање на бруталното убиство во конзулатот
„Ужасно е да се носи облека на човек кого го убивме пред 20 минути“, се слуша наводно гласот на инженерот Мустафа ал- Мадани, кој во тој момент се подготвува да излезе надвор како двојник на Кашоги. Тој се шегува дека чевлите на Кашоги се премали, па колегите му дозволуваат... Читај понатаму
Трамп помилува две мисирки па им порача: Чувајте се од демократите!
Трамп на шега ги предупреди мисирките, Грашак и Морковче, дека и покрај тоа што тој со претседателски указ ги спаси да не завршат на празничната трпеза, можеби сепак ќе им одговараат на демократите. Како што рече на шега, тие од јануари ќе имаа мнозинство во Претставничкиот дом на американскиот... Читај понатаму
Дебата за уставните измени, Сојузот на борци со поддршка
Премиерот Зоран Заев е уверен дека постигнатиот договор со Грција и уставните измени се единственото можно решение и единствената можност Македонија да чекори напред кон ЕУ и НАТО, да обезбеди подобар живот за своите граѓани. Договорот, смета тој, го заштитува македонскиот идентитет, ни дава можност да се ословуваме како... Читај понатаму
Целиот свет му се смее на канадскиот премиер, еве каква грешка направи во Индија
Тоа ни покажа и еден од, реално најдобро облечените луѓе во меѓународната политика, канадскиот премиер Џастин Трудо, на своето патување во Индија. Носел индиска облека во буквално секоја прилика, а и семејството го облекол во сари и дотии. И додека некои од овие изданија, гледано од моден... Читај понатаму
Авантура на двајца пријатели заврши трагично: Скокна од карпа висока 90 метри, но само на едниот му се отвори падобранот
Kurir.rs/Mirror Читај понатаму
Дејна излегла од лифтот без да насети ништо: Србинка убиена во болница во Чикаго по кавга околу вереничкиот прстен
АП наведува дека не е прецизирано дали напаѓачот извршил самоубиство или е убиен. Неофицијално, меѓу убиените е и 25-годишната девојка со српско потекло Дејна Лес. Таа летово дипломирала фармација на познатиот универзитет во Индијани, кој се наоѓа на околу два часа возење, јужно од Чикаго. Пријателита на Дејна Лес... Читај понатаму
Паника на летот Виена – Франкфурт: Пилотската кабина се наполни со чад, посадата заврши во болница
Авионот без проблем се вратил и слетал на виенскиот аеродром, наведе компанијата и додаде дека безбедноста на летот во ниту еден момент не била доведена во прашање. Посадата од претпазливост е однесена во болница, каде се прегледани и извршена им е рутинска контрола. Утврдено е дека инцидентот бил рпедизвикан... Читај понатаму
Ужас: Питбул растргна бебе старо 5 дена додека лежело во своето креветче
Никој не бил во собата кога се случил нападот. Кога дедото влегол, затекнал ужасна глетка, и едвај успеал да го одвои кучето од детето. Кучето потоа е однесено во засолниште за животни, каде е еутанизирано. Полицијата соопшти дека ги испитуваат сите околности за смртта на новороденчето, а случајот е... Читај понатаму
Авион прегази човек на писта: Необичен случај на московскиот аеродром
Патнички авион кој денеска слета на аеродромот „Шереметјево“ во Москва прегази маж кој починал на самото место, соопшти претставникот за медиуми Ана Захаренкова. „Патничкиот авион кој пристина од Атина слета на пистата и додека се местел посадата пријавила судар со неидентификуван објект. Потоа е пронајдено тело на човек чија... Читај понатаму
Скопјанец почина среде улица во Карпош 3
Вчера во 13.28 часот во СВР Скопје, од Итна медицинска помош било пријавено дека на улица „Карпошово Востание“ бил пронајден починат П.П.(69) од Скопје. Според пријавеното, тој додека се движел по улицата му се слошило и паднал, а случаен минувач повикал Итна медицинска помош, која само констатирала смрт без... Читај понатаму