Агенда.мк

контент агрегатор

4 природни третмани за отстранување на непосакуваната фарба од косата
Вашата нова боја на коса веќе почна да бледнее и опаѓа, ви се здосади или едноставно сакате промена? Но, не знаете како да ја отстраните од косата без скапи козметички третмани кои дополнително ја уништуваат и ја прават сува и безживотна? Ние имаме неколку трикови со кои на природен... Читај понатаму
Домашен еурокрем – чоколаден намаз со лешници
Слаткиот вкус на лешник со чоколадо и кремаста структура на еурокремот кои не враќаат во детството, сега многу лесно може да ги доловите и дома. Имаме супер рецепт за чоколаден намаз со лешници или т.н домашен еурокрем, кој со својата арома и конзистенција многу потсетува на купечкиот! Па, направете... Читај понатаму
Лесно направете декоративно шише со салфетки и леќа
Понекогаш за да се создаде уметност потребно e многу малку. Всушност сѐ што ви е потребно е креативност, фантазија, слободно време, стари непотребни предмети, малку лепило и боја. Ви претставуваме една техника со чија помош може да создадете вистински уметнички ремек дела и повторно да им го вратите животот... Читај понатаму
Домашен компот од црни сливи со кафеав шеќер
Направете домашен компот од црни сливи со кафеав шеќер! Освен вкусно, нека биде и поздраво. Спремни дочекајте ја зимата, ладните денови ќе бидат вистинско уживање. Сезоната на сливите е сега, па подгответе вкусни залихи од ова овошје. Наместо обичниот бел шеќер користете го Демерара кафеавиот шеќер на Natura. Ние го... Читај понатаму
Каква е одговорноста на амбалажата за квалитетот и употребата на производите?
Што е амбалажата? Има ли разлики помеѓу различните амбалажи? Зошто е важна амбалажата на производите? – Дали сте си ги поставиле овие прашања некогаш? Ако не, сега е вистинско време да ве поттикнеме на размислување во врска со тоа. Направивме истражување и во оваа прилика ќе споделиме неколку информации... Читај понатаму
Пица со четири сирења – Quattro Formaggi
За љубителите на сирење, оваа пица со четири сирења е вистински рај! Позната е под името Quattro Formaggi, што во превод значи четири сирења. Традиционално се приготвува со моцарела, страчино, фонтина и горгонзола. Но, честопати едно од последните три сирења може да се замени со рикота. А ние направивме... Читај понатаму
Ресвератрол – моќна состојка со која изобилуваат грозјето и виното
Ако сте страсни уживатели во слаткиот вкус и сочноста на грозјето, еве неколку позитивни информации  кои ќе ве израдуваат! Грозјето поседува лековити својства кои позитивно влијаат на здравјето. Една од состојките со кои изобилува е наречена ресвератрол. Дознајте за што сѐ е здрав и корисен! Ресвератролот помага против канцер,... Читај понатаму
Домашен џем од бело грозје
Есента е едно од најубавите годишни времиња кога станува збор за храната и богатите можности! Ние сме големи обожаватели на белото грозје, па испробавме каков е неговиот вкус во вид на домашен џем од бело грозје! Одличен е, супер за секое утро! Препорачуваме да го направите за вас и... Читај понатаму
Како да препознаете дали имате хиперактивен мочен меур и какви мерки да преземете?
Хиперактивниот мочен меур (ХАММ) е широко распространета состојба која влијае на милиони луѓе на глобално ниво. Го менува нормалниот тек на животот, влијае на сонот, на работните задачи… А, важно е дека не сѐ е така „црно“ и дека може да делуваме! Прочитајте многу повеќипере на темава од подолниот... Читај понатаму
Брз мармалад од печени сливи во рерна
Овој лесен рецепт за брз мармалад од печени сливи му се допадна на секој кој слушна за него! Ние го практикуваме со години наназад, а разликата во последните години е што наместо со бел, го правиме со кафеав шеќер. Ем вкусно, ем многу поздраво. Поедноставно здравје, од само 2... Читај понатаму