Агенда.мк

контент агрегатор

ФИЛИПЧЕ ЌЕ ГО ПРЕДВОДИ ПРОТЕСТОТ НА ЛЕКАРИТЕ ПО СЕРИЈАТА ФИЗИЧКИ НАПАДИ НА НИВНИТЕ КОЛЕГИ
Министерот за здравство Венко Филипче ја прифати поканата да го предводи протестот на здравстсвените работници што ќе се одржи в среда во кругот на Клинички центар, по серијата физички напади на нивни колеги изминатиов период. Протестот го организира Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари, кои бараат итно донесување на... Читај понатаму
СО АЛМОДОВАР ЗБОРУВАМЕ ЗА ФИЛМОВИТЕ САМО ДОДЕКА ВЕЧЕРАМЕ, РЕЧЕ ВО БИТОЛА КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА „БОЛКА И СЛАВА“ АЛКАИНЕ
Шпанскиот кинематографер Хозе Луис Алакаине, чест соработник на шпанскиот режисер Педро Алмодовар, денеска во Битола весело и отворено говореше за работата со режисерот, за боите и сенките во неговите филмови, како и за нивниот последен заеднички филм „Болка и слава“. Филмот на Алмодовар со Антонио Бандерас, синоќа го отвори... Читај понатаму
НА ОЛИМП ЗАГИНА МАКЕДОНСКИ ПЛАНИНАР
Македонски планинар загина на планината Олимп во Грција откако паднал во провалија, најверојатно затоа што претходно му се слошило, јави државната агенција МИА. На Олимп планинарела македонска група од околу девет лица, а на мажот или му се слошило или добил срцев удар по што паднал во провалија. Телото... Читај понатаму
„КАЖИ ИМ НА ОБЛАЦИТЕ ДЕКА БИТОЛА УМИРА“ – ГЛАМУР ГЕРИЛА НА ИНИЦИЈАТИВАТА „ПОИНАКУ“ НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ НА „БРАЌА МАНАКИ“
Со маички на кои на англиски пишуваше „Кажи им на облаците дека Битола умира“, синоќа на црвениот тепих на отварањето фестивалот „Бараќа Манаки“ продефилираа советниците Габриела Илиевска и Иван Чулакоски од независната иницијатива Поинаку заедно со други приврзаници. Нивниот слоган беше пандан на годинешното мото на Фестивалот „Кажи им... Читај понатаму
НАПАДОТ ВРЗ НАФТЕНИТЕ ПОГОНИ ВО САУДИСКА АРАБИЈА БИ МОЖЕЛ ДА ВЛИЈАЕ ВРЗ СВЕТСКОТО СНАБДУВАЊЕ СО НАФТА
Државниот секретар на САД Мајк Помпео го обвини Иран за вчерашните напади со дронови на нафтените погони во Саудиска Арабија. Тој ги отфрли тврдењата на хутските бунтовници од Јемен, кои се поддржани од Техеран, дека тие ги нападнале двата погона на државната компанија „Арамко“. Министерот за енергетика на Саудиска... Читај понатаму
СИТЕ ОД СЈО СЕ ВРАЌААТ ВО МАТИЧНИТЕ ОБВИНИТЕЛСТВА, САМО ГЕВГЕЛИЈА ОСТАНУВА СО КУСОК ОБВИНИТЕЛ ПОРАДИ ПРИТВОРЕНАТА ЈАНЕВА
Според одлуката која утре треба само формално да ја донесе Советот на јавни обвинители, сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кои беа помошници на разрешената Специјална обвинителка Катица Јанева, ќе бидат вратени на местата од каде што беа избрани. Тие работни места им мируваат 3 години. Обвинителите Ленче Ристоска, Фатиме... Читај понатаму
РЕЖИСЕРОТ И КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НЕ СЕ ВО БРАК, ТУКУ СЕ ПАРТНЕРИ ЗА ТАНЦ, РЕЧЕ ВО БИТОЛА ЕДВАРД ЛАКМАН, ДОБИТНИКОТ НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО
Со ретроспектива на почетоците и потсетување на некои од најголемите светски кинематографери и актери кои дошле во Битола, почна јубилејното 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Голем аплауз доби и македонскиот композитор Љупчо Константинов, автор на музиката на култните македонки филмови „Среќна Нова ’49“ и... Читај понатаму
ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ СУБВЕНЦИОНИРА ПОПРАВКА НА ПОКРИВИ И СТАРИ ЛИФТОВИ ВО ЗГРАДИТЕ
Општина Центар ќе дава субвенции за поправка на покриви и на стари лифтови во станбените згради на нејзина територија. Заедниците на станари ќе добијат помош од Општината во висина од 30 отсто од цената за реновирање на покривите или поправка на лифтовите. Аплицирањето трае од 16 до 30 септември,... Читај понатаму
ЗЛАТНА ВЕЦЕ ШОЛЈА УКРАДЕНА ОД АНГЛИСКА ПАЛАТА ДВА ДЕНА ОТКАКО БЕШЕ ОТВОРЕНА ЗА ЈАВНОСТ
Веце шолја направена од 18-каратно злато е украдена од англиската палата Бленхајм само два дена откако беше отворена за јавност. Станува збор за дело на италијанскиот концептуален уметник Мауризио Кателан наречено „Америка“, кое во 2017 година му беше понудено на Доналд Трамп во Белата куќа. Локалната полиција објави дека... Читај понатаму
СОБРАНИЕТО ЕДНОГЛАСНО ЈА РАЗРЕШИ КАТИЦА ЈАНЕВА
Собранието денеска едногласно ја разреши притворената Специјална обвинителка Катица Јанева. Јанева е разрешена поради незаконито, несовесно и нестручно раководење со институцијата Специјално јавно обвинителство (СЈО). За разрешувањето на Јанева гласаа 102 пратеници, немаше против и воздржани. Собраниската седница за разрешување на Јанева траеше нецел еден час. Илија Димовски и... Читај понатаму