Агенда.мк

контент агрегатор

Гледај „Haunting Hill House“, хорор серија и за оние што не обожаваат хорор
Haunting Hill House, интелегентна алтернатива на холивудските блокбастер хорори. Жанр: Хорор, трилер, мистерија Каде може да ја гледаш: Netflix Ќе ти се свиѓа ако: Ако си фан на хорори, но не од типот на „Texas Chainsaw Masaccre“ или „Friday The 13th“, туку сакаш малку повеќе приказна од... Читај понатаму
Flim дизајнираше маица за српскиот streetwear бренд Dechko Tzar
Иван Петрушевски (Flim) дизајнираше маичка за деца за српскиот streetwear бренд Braca Burazeri (Dechko Tzar). Се работи за нова, а воедно и прва колаборација помеѓу Flim и Braca Burazeri кои ги интервјуиравме во далечната 2016 година. Го прашавме Flim да ни каже нешто повеќе за колаборацијата и како дојде... Читај понатаму
Lego конечно објавува серија за возрасни
После веста дека Lego влегува во светот на мебелот, уште повеќе се израдувавме кога дознавме дека конечно спремаат линија „играчки“ за возрасни. Што би рекол Диме, сега причините да правиме деца се намалија. Lego има и за нас, не ни треба изговор. Новата колекција, Lego Forma, првиот сет на... Читај понатаму
Бесплатно микрочипирање за домашните миленици
Фотографии: Александра Костадиновска   Подобра здравствена заштита и благосостоја на вашето милениче, како и решавање на проблемот со кучиња скитници и неодговорни сопственици се причините поради која Агенцијата за Храна и Ветеринарство нуди бесплатно микрочипирање на домашните миленици. За таа цел се склучени договори со речиси сите ветеринарни друштва... Читај понатаму
Што има во град (19 – 25 ноември)
Фотографија: Марио Манески   Понеделник 19.11.2018 Денови на психологија 2018: Ајде да зборуваме за // Субверзивен фронт Прочитајте повеќе на следниот линк, и потврдете ни го вашето учество: https://goo.gl/forms/4SkCvEsyZswqn7Pw2 ЕХО Фестивал на планински филм 2018 // Кино Милениум 19 НОЕМВРИ (Понеделник)Кино МИЛЕНИУМ19:00 „Само од воздух“, Џанлука Маспес, Италија,... Читај понатаму
Песна на месецот: „Само на еден ден“ од Пиколомини
Многу луѓе се занимаваат со музика деновиве. Пишуваат песни, составуваат композиции на своите компјутери, склапаат аранжмани во осаменоста на своите соби или во друштво на „професионалци” по некои прескапо платени студија. Сè со надеж дека ќе ги посака стрелата на популарноста или дека барем ќе успеат да остават некаков... Читај понатаму
[Галерија] Бевме на концерт на Jungle во Прага
Фотографии: Александра Костадиновска   Jungle е британски модерен соул музички колектив, основан во 2013 од Tom McFarland и Josh Lloyd-Watson, на кои подоцна им се придружија уште 5 неверојатно талентирани личности. Нивниот музички стил може да се опише како „мид-темпо 70-ти стил на фанк“ и иако се „стари души“... Читај понатаму
Наскоро петто издание на „ПИН“ меѓународна музичка конференција
Од 29 ноември до 1 декември во МКЦ ќе се оддржи петтото издание на ПИН Конференција, првата и единствена меѓународна музичка конференција во Македонија. Во рамките на одбележувањето на големиот јубилеј на фестивалот Таксират, кој годинава го прославува своето 20-то издание, ќе се одржи и новото издание на музичката... Читај понатаму
Берлинската диџејка Tama Sumo доаѓа во Скопје
Tama Sumo е сите работи кои ги обожаваме во Берлин и во хаус музиката, споени во едно. Како диџеј работи веќе 25 години, од нејзиниот прв настап во барот Drama во берлинското маало Kreuzberg во 1993. Ова е важен момент за берлинската сцена, бидејќи Drama e еден од првите... Читај понатаму
Скопје во 2044: Дистописки проект на студенти и професори од Лондон
„Скопје 2044 година. Загадувањето го достигнува својот врв, градот и државата се отруени до максимум и напуштени. Се организираат сафари тури низ Дрисла, набљудување на кулите од отпад во Шутка и прошетка низ многубројните споменици во центарот на градот, дел од Скопје 2014.“ Ова е само дел од богатата... Читај понатаму