Агенда.мк

контент агрегатор

Јаулески со видео за децата на политичарите од власта и луксузот – СДСМ со осуда
Јован Јаулески, претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, на својот профил на социјалните мрежи постави монтирано видео со фотографии и имиња на децата на функционери од власта, прикажувајќи дека тие живееле во луксуз додека граѓаните се бореле да сврзат крај со крај. СДСм веднаш го осудија видеото, а воедно и... Читај понатаму
Ахмети со апел до опозицијата: Не се повлекувајте од преговорите за СЈО
Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, откако во петок пропадна обидот за нов договор. -Имавме средби. Апелирам опозицијата да не се повлекува од дијалогот и да се постигне согласност за доброто на државата, изјави Ахмети, пренесе Макфакс. Ваква порака... Читај понатаму
ВИДЕО: Синот на Гордана Силјановска повторно свири кавал во Градскиот парк
Синот на Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата која на гласачкото ливче ќе биде под реден број 2, денеска го искористи сончевиот викенд и повторно свиреше на кавал во Градскиот Парк во Скопје, откако претходно се крена голема прашина на оваа тема на социјалните мрежи.... Читај понатаму
Збогум на сонцето: Драстичен пад на температурите, следи пресврт
Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе има и локални врнежи од дожд кој поради заладувањето на повисоките места и на планините истите ќе поминат во снег со што ќе дојде до формирање на потенка снежна... Читај понатаму
Професорка тужи за мобинг во училиште во кое 10 години нема паралелка на македонски јазик
Професорката Божана Кировска, вработена во текстилното училиште “Ѓоче Стојчевски Амбарче” во Тетово, го тужи раководството за мобинг на работното место. Таа за Телма вели дека е под притисок да одржува часови по практика на албански јазик, а патем истиот не го знае доволно и да поднесе оставка во библиотеката каде... Читај понатаму
И населението се бори со огнот – Голем пожар во близу Осломеј
Голем шумски пожар, што гори од синоќа, се уште е активен во северниот регион на општина Кичево, во близина на РЕК „Осломеј” до селото Жубрино. Гори нискостебласта шума, а на терен активни се локалниот центар за справување со кризи и противпожарните екипи, а ангажирани се и припадниците на дирекцијата... Читај понатаму
„Време е за акција за крај на туберкулозата” во Македонија
  Под мотото „Време е за акција…. за крај на туберкулозата” ЈЗУ Институт за белодробни заболувања и Националниот координативен механизам со поддршка на Министерството за здравство ќе го одбележат 24 март, Светскиот ден на туберкулозата, ден посветен на борбата против туберкулозата. Во рамки на одбележувањето на денот, утре ќе се одржи... Читај понатаму
Димитриев: Владата на Заев разочара побргу и од очекуваното
Поранешниот премиер, а сегашен пратеник, Емил Димитриев, во интервју за „Независен весник“ говори за интегритетот на интелектуалците,  новата оперативно-техничка агенција, , безбедносните прашања, претседателските кандидати, Владата на Заев итн… -Оваа Влада е типичен пример како во желбата да биде соборена претходната влада, без да биде подготвена од програмски и човечки аспект,... Читај понатаму
Димитриев за Силјановска: И во минатото ВМРО донесе одличен претседател – Борис Трајковски
Емил Димитриев, премиерот на техничката влада на Македонија, во контекст на прашањето какви и се шансите на Гордана Силјановска Давкова за победа на претседателските избори рече дека во минатото ВМРО-ДПМНЕ дала одличен шеф на државата во Борис Трајковски. – Интересна е дилемата, како гласачкото тело кое е позиционирано центар-десно... Читај понатаму
Хуманите граѓани трчаа за дечињата со Даунов синдром
Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run for Down“ што ја организираше Мечувалечкиот клуб „Ескрим“. Трката се одржува четврта година по ред, а собраните средства ќе бидат наменети за доопремување на Дневниот... Читај понатаму