Агенда.мк

контент агрегатор

ВИДЕО: Џошуа со нокаут го победи Поветкин на спектаклот на „Вембли“
Ентони Џошуа пидодаде уште еден шампионски појас во својата колекција.  28-годишниот Британец, го доби спектакуларниот меч против десет години повозрасниот Александар Поветкин со нокаут во седмата рунда. Во мечот кој се одржа на „Вембли“ во Лондон, пред 90.000 гледачи, Русниот шест рунд беше оној кој доминираше, напаѓаше и успеваше... Читај понатаму
ВИДЕО: Џошуа со нокаут го победи Поветкин
Ентони Џошуа пидодаде уште еден шампионски појас во својата колекција.  28-годишниот Британец, го доби спектакуларниот меч против десет години повозрасниот Александар Поветкин со нокаут во седмата рунда. Во мечот кој се одржа на „Вембли“ во Лондон, пред 90.000 гледачи, Русниот шест рунд беше оној кој доминираше, напаѓаше и успеваше... Читај понатаму
Мицкоски до Заев: Наместо на фингиран ајде на вистински ТВ дуел
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓаните и членовите на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Неготино. Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е партија која ќе ги штити националните и државните интереси на Република Македонија и нејзините граѓани потенцирајќи дека партијата својот легитимитет го црпи од народот. Тој додаде дека... Читај понатаму
Научниците го пронајдоа Светиот грал: Ископан во Русија, решена мистерија стара 558 милиони години
Научниците потврдија дека необичен фосил со овална форма кој го пронашле пред неколку години, всушност е најстар познат животински фосил. Тоа откритие е вистински „свет грал“ во палеонтологијата. Имено, со децении меѓу научниците владееше дебата за потеклото на Дикинсониа, која на Земјата живеела пред 558 милиони години, во текот ... Читај понатаму
Промовирано видео за соживотот во Струга
Во Струга има добар соживот, но понекогаш имало тенденции за предизвикување говор на омраза и меѓуетнички инциденти од лични интереси. Ова е заклучокот од видеото што вечерва беше промовирано во рамки на проектот „Активни граѓани за добро владеење“, што го реализира здружението Форум – Центар за стратешки истражувања и... Читај понатаму
Мицкоски од Неготино: Заев ги крие уставните амандмани
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓаните и членовите на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Неготино. Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е партија која ќе ги штити националните и државните интереси на Република Македонија и нејзините граѓани потенцирајќи дека партијата својот легитимитет го црпи од народот. Тој додаде дека... Читај понатаму
Какви се подобрувањата во Apple Watch 4?
Четвртата серија на Apple Watch е долгоочекуваниот нов паметен часовник кој ги нуди првите големи промени во дизајнот од премиерата на оригиналниот модел, кој излезе во 2015-та. Уредот има дисплеј со минимална рамка, помоќен хардвер и е за околу 30 отсто поголем па размери. Сепак, Apple Watch 3 е... Читај понатаму
Заборавањето е корисно за вашиот мозок
Ново истражување на Универзитетот на Торонто оди во прилог на тезата дека заборавањето е заштитен механизам во самиот мозок, односно да не заштити од преоптовареност со информации. Со други зборови, тоа е апсолутно полезна „функција“ за сивата маса во мозокот. Тоа е добра вест, особено за оние кои постојано... Читај понатаму
ВИДЕО: Патнички возови на водород пуштени во сообраќај во Германија
Првите две регионални железнички композиции „Корадија ај Линт“ со водородни келии беа пуштени за редовен превоз на патници во северна Германија. Имаат нулта емисија штетни гасови и засега поврзуваат четири гратчиња, при што рутата е долга 100 километри. Возовите се произведени во погоните на француски „Алстом“, а... Читај понатаму
Заев од Богданци: Убеден сум дека на 30 септември ќе ја утврдиме европската иднина
Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, нашиот јазик, нашата националност, и затоа направивме компромис, рече премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев на трибината во Богданци која се... Читај понатаму