Агенда.мк

прв контент агрегатор

До 15-ти мај трае рокот за поднесување барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и по грло добиток
Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива  земјоделска површина и по грло добиток за 2018 година ќе трае до 15-ти мај. Барањата се поднесуваат по електронски пат,... Читај понатаму
Груевски: Владата на СДСМ запре дел од започнатите проекти на ВМРО-ДПМНЕ, а дел сериозно ги забави- ова има директно негативно влијание врз (не)вработеноста
Владата на СДСМ која минува низ единаесет месеци од управувањето со државата не започна ниту еден нов проект, било тоа да е почетна фаза на проектирање, ниту пак почеток на градба на некој од наследените од минатата влада. Дел од започнатите проекти од Владата на ВМРО-ДПМНЕ ги запре, а... Читај понатаму
ВМРО-ДПМНЕ: Заев срамно ја крие вистината, продолжува со нечовечкото однесување и поигрување со судбините на семејствата на свирепо убиените
Косовскиот Премиер Рамуш Харадинај на семејствата на терористите дојдени од Косово во Диво Насеље им додели финансиска помош, а косовските правосудни органи одлучија да не и ги екстрадираат на Македонија Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, осудени на доживотна казна затвор за масакрот кај Смилковско езеро. Зоран Заев на семејствата... Читај понатаму
Електричното BMW iX3 пристигнува на саемот во Пекинг
Покрај спортскиот M2 Competition, BMW во главниот град на Кина ќе го претстави и електричниот SUV концепт на моделот X3. Баварскиот произведувач ја најави премиерата на ова возило со краток тизер, кој открива дека iX3 Concept ќе има нешто поинаква предна маска, во однос на онаа на која сме... Читај понатаму
Објавен конкурсот за Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“
Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го објави конкурсот за годинашното петто издание на манифестацијата. Според пропозициите во конкурсот, право да се пријават имаат поетите од Македонија и од балканските земји, кои ќе се натпреваруваат во две категории, до 18 години и над 18 години. Заинтересираните поети може... Читај понатаму
Ксидакис за МИА: Сега е најдобриот момент за решение за името
Се наоѓаме во најдобриот момент од 1995, а еден чесен и функционален договор може само корист да им донесе на народите на двете земји, вели во интервју за МИА, Никос Ксидакис, пратеник и портпарол на пратеничката група на владејачката СИРИЗА. Како поранешен алтернативен МНР, Ксидакис добро го знае проблемот... Читај понатаму
Распишан јавниот повик за субвенции за купување велосипеди
Град Скопје го распиша јавниот повик со кој граѓаните ќе имаат можност да добијат субвенции за купување на велосипед.  Со јавниот повик, Градот ќе им надомести дел од трошоците на граѓаните кои ќе купат велосипед до 31 август. – Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ... Читај понатаму
Дарио Ивановски по вторпат победник на полумаратонот во Белград
Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски втора година по ред е победник на полумаратонската трка што се трча како дел од Белградскиот маратон. Тој денеска патеката од 21,1 км ја истрча за 1:08.13 час што воедно е подобар резултат од ланскиот 1:10.01 час. Ивановски беше убедлив во полумаратонот и имаше најдобри... Читај понатаму
Кривична против полицаец за трговија со дрога
Скопје, 21 април 2018 (МИА) – Единицата за недозволена трговија со дрога и оружје при Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Ј.Ј.(40) од Скопје, полициски службеник, поради основано сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични... Читај понатаму
АНАЛИЗА: Во јавниот сектор 19,3% се Албанци – ќе има ли нови вработувања по „рамковен“?
Според образованието, 68% од 1.688-те луѓе вработени по „Рамковен договор“ се со висока стручна подготовка а 32% се со средно образование. Според податоците на „Порталб“, на листата вработени кои со години седеле дома а земале плата од Буџетот има дипломирани правници и економисти, професори, детективи, психолози, еколози, режисери, социјални... Читај понатаму