Агенда.мк

контент агрегатор

„Специјалните“ си одат, но пак ќе ги водат случаите
Советот на јавни обвинители денеска ќе расправа за статусот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. По разрешувањето на нивната шефица Катица Јанева, се очекува формално да биде констатирано оти завршува и нивниот мандат. Според законот, мандатот на обвинителите не може да го надмине мандатот на специјалната јавна обвинителка. Десеттемина... Читај понатаму
Бр. 509
Александра М. Митевска – Политиката го создаде и му пресуди на СЈО Шпанија триумфално до тронот “Специјалните” си одат, но пак ќе ги водат случаите Сега Христијан Мицкоски се “лади” на Али Ахмети Филмска треска во Битола Планинар од Скопје загина на Олимп The post Бр. 509 appeared first... Читај понатаму
Експлозија на автомобил-бомба во близина на границата со Турција, најмалку 10 мртви
Најмалку 10 луѓе загинаа, додека 15 се ранети во експлозија на автомобил-бомба кај една болница во сирискиот град Ал Раи, во близина на границата со Турција. Ова го изјавија локалните официјалнилица и здравствени работници. Според „Ројтерс“, во експлозијата е оштетена и болницата, а градот Ал Раи се наоѓа во... Читај понатаму
Пет лица се пожалиле на труење од храна, затворен ресторан во Брвеница
Пет лица со симтоми на труење вчера побарале лекарска помош во Клиниката за инфективни болести откако конзумирале храна во ресторанот Бакал Бакеро од Брвеница. Државниот санитарен и здравстен инспекторат од ПО Тетово го затвори објектот и изврши инспекциски надзор. Како што соопштија од Министерството за здравство, денеска по добиената... Читај понатаму
Несреќен пораз за Еурофарм Работник против Спортинг во дебито од Лигата на шампиони
Ракометарите на Еурофарм Работник несреќно го загубија дебитантскиот натпревар во ракометната Лига на шампиони. Во дуел со две различни полувремиња, пред 2.500 гледачи, битолските „фармацевти“ поразени се од португалскиот шампион Спортинг со 30:29, иако по првите 30 минути имаа водство од 16:15. Веднаш по натпреварот, тренерот на гостите Хозе... Читај понатаму
Рики Рубио е избран за МВП на Светското во кошарка
Рики Рубио ја доби наградата за МВП на СП во 2019 година, што заврши со триумф на Шпанија. Кошаркарот на Феникс Санс постигна 20 поени во последниот натпревар со Аргентина, а во просек имаше 16,4 поени, 6,0 асистенции, 4,6 скока, 1,5 украдени топки и 38,7% успех од поле на... Читај понатаму
Голем пожар на Закинтос, се евакуираат две села
Голем шумски пожар избувна претпладнево во јужниот дел на грчкиот остров Закинтос, а противпожарната служба на Грција и шест часа подоцна, се уште не може да го стави под контрола, jави дописничката на МИА од Атина. Според грчката новинска агенција АНА-МПА, се евакуираат две села, жителите со автобуси се... Читај понатаму
Алексис Ципрас се гордее со Договорот од Преспа
Лично јас сум многу горд на Договорот од Преспа, договор што останува и ќе остане во историјата, рече лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА, Алексис Ципрас одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција во рамките на Меѓународниот саем во Солун. Поранешниот грчки премиер, ја спомена политичката цена, велејќи дека... Читај понатаму
Асанж останува во затвор како претпазливост од ново бегство
Основачот на Викиликс, Џилијан Асанж, ќе остане во затвор и откако ќе му заврши казната од 50 недели за кршење на условната слобода, а причината за тоа е „неговата историја на бегање од законот“, пишува весникот „Гардијан“. Асанж треба да биде пуштен на 22 септември, но кажано му е... Читај понатаму
Загинатиот планинар бил член на „Шкупи“: „Во еден момент застана, се наведна и падна во несвест“
Педесет и седумгодишен македонски државјанин загина на планината Олимп во Грција. Станува збор за скопјанецот Мефаил Гури, кој бил дел од деветчлената експедиција на планинарското друштво „Шкупи“ што се обидела да ја искачи познатата планина. Од Министерството за надворешни работи во Скопје го потврдуваат настанот. Според нивните првични информации... Читај понатаму