Агенда.мк

контент агрегатор

Прво сослушување на Унгарија пред Советот на ЕУ за нарушувањето на правната држава
16.09.19   09:07 Прочитано : 0 Print This Article Унгарската Влада денеска за првпат ќе биде сослушана пред министрите за надворешни и европски работи на ЕУ во врска со нарушувањето на владеењето на правото. Ова сослушување доаѓа една година откако Европскиот Парламент гласаше за активирање на “членот седум“, нуклеарната... Читај понатаму
Ја мерка американската Златна копачка: Ибра е незапирлив
Легендарниот Златан Ибрахимовиќ продолжува да доминира во американската МЛС лига. Поранешниот репрезентативец на Шведска заби дури три гола во победата од 7:2 на Лос Анџелес Галакси против Спортинг Канзас Сити, во двобојот што одлучуваше за место за доигрување во Западната конференција. Ибра го одигра најдобриот натпревар во сезоната и... Читај понатаму
Евгениј Поп Ацев победи на Велешкиот маратон
Поп Ацев на целта стигна за 2:10:26, а за МИА рече дека ова е негово четврто учество на маратонот кој, според него, од нареднат година треба да да влезе во Фина Светската серија за маратони и да биде бодуван во светски рамки. Второто место го освои Александар Илиевски од... Читај понатаму
Ахмети за Ел Чека: Не занимавајте се со него и „празните” бомби
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на изборното Собрание кое се одржа во Чаир, говореше на многу теми, а меѓу нив и за бомбите на Ел Чека, кои според него се „празни нешта”. – Тоа што објавува Ел Чека се само мали меурчиња, не занимавајте се со него, рече лидерот на... Читај понатаму
Бурата Умберто прерасна во ураган од прва категорија
Тропската бура Умберто се засили во Атлантскиот океан и прерасна во ураган од прва категорија , соопшти доцна синоќа американскиот Национален центар за урагани, јави ДПА Ураганот е лоциран на околу 1.260 километри западно од Бермуда, со максимална сила на ветрот од 120 километри на час. Ураганот се движи... Читај понатаму
Дваесет и две лица полесно повредени во сообраќајки викендов во Скопје
 Дваесет и две лица се здобиле со лесни телесни повреди во 17 сообраќајни незгоди, од вкупно 24, што се случиле изминатиот викенд на подрачјето на Град Скопје. Во седум сообраќајни незгоди е причинета материјална штета. Според податоците на СВР Скопје, од сообраќај полицијата исклучила 20 возачи кои управувале возило... Читај понатаму
Димитров: Без ЕУ перспектива во октомври ќе се зајакнат националистичките сили
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за Агенција Европа, предупредува за ризиците кои и се закануваат на Северна Македонија доколку ЕУ не додели датум за старт на преговори во октомври. -Ако немаме перспектива, а тоа е влогот во октомври, ќе ослабнеме, а скептиците, националистички сили и популистите... Читај понатаму
Признание за издржливост – ситуации кои може да се видат само во дом со деца (фото)
Нивната љубопитно понекогаш може да доведете до вистински хаос, а на родителите не им е лесно кога мора да одолеат на нивната слаткост по направена белја. Во домот каде живеат деца, никогаш не може да биде совршено чисто, средено и уредено како што гледаме на Инстаграм. Секојдневието со деца... Читај понатаму
Дваесет и две лица полесно повредени во сообраќајки викендов во Скопје
Дваесет и две лица полесно повредени во сообраќајки викендов во Скопје – Стандард МК error: Крадењето авторски текстови е казниво со закон!!! Читај понатаму
Автомобислка битка… Tesla Model S или Porsche Taycan?
Пред неколку дена, компанијата Порше го лансираше својот нов елетричен модел Taycan. Германскиот спортски бренд, познат по легендарниот 911 и неодамна SUV Cayenne, првично ќе понуди неколку неверојатно скапи верзии на возилото. Уште кога беше најавен Taycan за концепт автмобил Мисија Е, веднаш почна да се зборува дека овој модел ќе биде... Читај понатаму