Агенда.мк

контент агрегатор

Алжир по 29 години е нов шампион на Африка, со среќен гол стигна до втора титула на КАН (ВИДЕО)
По 1990 година, Алжир се радува на нов триумф на Купот на Африкански нации. Вечерва во финалето против Сенегал, избраниците на Белмади славеа со 1-0. Единствениог гол на мечот падна уште во втората минута. Бунеџах биеше од далечина, топката незгодно се одби од еден дефанзивец, полета високо и падна... Читај понатаму
Предложена казна за инспекторот Илиевски, а тој одговара дека со ова е закопана правната држава
Одлуката беше донесена по речиси четиричасовна расправа на која на новинарите не им беше дозволено да присуствуваат. За седум дена директорот на ДПИ Томе Спировски ќе одлучи дали и како ќе го казни инспекторот Илиевски. Комисијата утврдила дека е сторен прекршок и предлага дисциплинска мерка за инспекторот. Постапката против... Читај понатаму
Лондон: Запленувањето е неприфатливо, Вашингтон: Ова е ескалирачко насилство
„Јас сум исклучително загрижен поради одземањето на два брода од страна на иранските власти во Ормускиот теснец“, изјави Хант за новинарите, додавајќи дека наскоро ќе присуствува на итниот состанок на кабинетот, чија цел е да се пронајдат начини „брзо да се обезбеди ослободување на двете пловила“. „Овие запленувања се... Читај понатаму
По последните случувања во државата, на 25 јули Хан, а на 26 јули Рикер во Скопје
Неговите средби со државно-политичкиот врв на Северна Македонија се предвидени за 26 јули. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на 25 јули ќе допатува во Скопје и ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски и лидерот на опозициската ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, информираат од Европската комисија.... Читај понатаму
Мицкоски: Заев ја потврди спрегата СДСМ – „Рускоска обвинителството“, Јанева и мене ме уценуваше
Мицкоски рече дека ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи на својот предлог закон за ЈО, чија основна цел ќе биде да се обезбеди правда за сите. Тој додаде дека има различни шпекулации за тоа каде се наоѓа специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, која и него како лидер на ВМРО -ДПМНЕ,... Читај понатаму
Иран заплени втор британски танкер во еден ден
Бродот, како и претходно запленетиот Стена Имперо, е забележан од службите за поморско следење како одненадеж врти кон Иран. Бродот е со либериски ознаки, но е во британска сопственост и е втор танкер запленет од Иран денес. IRGC have confirmed a 2nd British tanker has now been seized —... Читај понатаму
Иран заплени британски танкер во Ормускиот Теснец
Стена Имперо бил упатен кон Саудиска Арабија, но ги напуштил меѓународните поморски патеки и се упатил кон север кон иранскиот остров Кешм, покажале денеска податоците од поморското следење. Танкерот од 30.000 тони е во сопственост на Стена Булк и бил упатен кон саудиското пристаниште Ал Џубаил. Иранската државна телевизија... Читај понатаму
Барса ги продава Ракитиќ и Кутињо, планира да прибере 150 милиони евра
„Каталонците“ планираат ова лето да се разделат со неколку фудбалери за да го наполнат буџетот и клубот да се доведе во подобра финансиска кондиција. Според пишувањата на Спорт, на продажба се ставени и две звучни имиња како Иван Ракитиќ и Филипе Кутињо. Каталонскиот весник вели дека лидерите на Барса... Читај понатаму
Страшна снимка од внатрешноста на боинг 737 што паѓа во океан (ВИДЕО)
Неверојатно, 12 члена на екипажот и 34 патници го преживеаја падот на авионот боинг 737 на Ер Ниугини, иако шестмина беа сериозно повредени. Комисијата за истраги за несреќи на Папуа Нова Гвинеја вчера го објави својот последен извештај за несреќата, во кој се истакнуваат недостатоците што довеле до падот... Читај понатаму
Иран тврди дека конфискувал британски нафтен танкер во Хормушкиот теснец
Сопствениците на бродот издале соопштение во кое се вели дека им било „пријдено од неидентификувани мали бродови и хеликоптери за време на преминот на Хормушкиот теснец додека бродот бил во меѓународни води“. „Во моментов не сме во можност да контактираме со бродот кој сега е упатен северно кон Иран“,... Читај понатаму