Агенда.мк

контент агрегатор

Анимирана мапа која го открива начинот на кој функционира интернетот (видео)
Американскиот сајт Business Insider создаде анимирана мапа која го покажува подморскиот систем на кабли коои ја сочинуваат светската мрежа, односно систем на меѓусебно поврзани, хипертекстуални документи кои се наоѓаат на интернетот. Првиот кабел е положен уште во 1850 година и бил користен за испраќање на телеграфи помеѓу Њуфаундленд и Ирска.... Читај понатаму
Паднаа Фејсбук и Инстаграм:Милиони корисници пријавиле дефект на популарните социјални мрежи
Се уште не е познато дали техничките проблеми со кои се соочуваат Фејсбук и Инстаграм се поврзани. Фејсбук и Инстаграм, две исклучително популарни социјални мрежи, паднаа денес во попладневните часови и се уште трае. Најмногу технички проблеми со спомнатите мрежи имаат корисниците во Европа и на источното крајбрежје на... Читај понатаму
Ѕвездите им се дефинитивно наклонети: Овие 3 хороскопски знаци најмногу заработуваат!
Дали е тоа Бик или Близнаци? Доколку сте родени во еден од тие два знаци, тогаш морамае за жал да ви кажеме дека ниту еден од тие два знаци не заработува најмногу. Една американска интернет страна проучила во кој хороскопски знаци се родени личностите кои се помеѓу 100 –... Читај понатаму
Не ги жалете парите, оваа облека никогаш не излегува од мода: Парчиња кои секоја жена треба да ги има во гардероберот! (фото)
Наспроти бројните трендови кои не преплавуваат, најдобро е да го насочиме вниманието на безвременски модни парчиња. Класични, шик парчиња се одлична и исплатлива инвестиција затоа што со години гарантирано ќе имате тренди парчиња кои ја спасуваат секоја комбинација давајќи и вистинска доза елеганција и женственост. Доколку планирате шопинг, нема... Читај понатаму
Како би изгледал светот кога би имал само 100 жители?(видео)
На нашата планета има повеќе од седум милијарди луѓе. Меѓутоа, како таа би изгледала доколку на неа живеат само 100 жители? На тоа прашање се обиделе да одговорат аниматорот Џејкс Инфузио и продуцентот Габријел Реилич. Имено, нивната идеја била преку краток филм кој се заснова на податоците на ЦИА... Читај понатаму
Решил да купи нов Ајфон со када полна кованици тешка 350 кг! Погледнете како се завршило (видео)
Група шегаџии од Русија неодамна се снимале самите себе како со када полна кованици плаќаат Епл iPhone XS smartfon. Руски блогоер Сватослав Кобаленко споделил видео на Инстаграм кое покажува како полни када со кованици со кои планираат да го купат новиот Ајфон модел. Според него, во кадата се наоѓале... Читај понатаму
Волшебни и опојни ароми:Еве како да осушите овошје за најубави домашни чаеви!
Чаевите во текот на есента стануваат се почест избор. Доколку сакате природни ароми, можете да ги подготвите од сушено овошје по избор. Не морате да ја лупите кората затоа што таа и по сушењето ги задржува мирисите, витамините и киселините, како и сите други хранливи материи кои ги поседува... Читај понатаму
Дејвид Гета ја покажа 27 години помладата девојка која го одзема здивот! (фото)
Славниот ди-џеј Дејвид Гета (51)моментално уживаа во Мајами со неговата атрактивна девојка Џесика Ледон (24). Вљубената двојка денот го поминала на плажа со нивото милениче, а вниманието го украла убавицата која во минијатурно бикни ги пленела погледите. Складна фигура и бујните атрибути, како и стомачните мускули беа во преден... Читај понатаму
Дијамантските патики се најскапиот тренд за оваа зима (видео)
Jimmy Choo го претстави своето гледање на луксузни зимски патики – новиот модел се вика Diamond, дизајниран е во Италија и веројатно е најскапиот street style тренд кој ни пристигнува во оваа сезона. -Дебитантските луксузни Jimmy Choo патики настанале по размислувањето како би изгледало да се зачекори во дијамант,... Читај понатаму
Оваа бела кутија засекогаш ќе го смени wi – fi! (видео)
Linksys, D-Link, Netgear и Belkin. Тоа се трите бренда на wi-fi рутери кои корисниците ширум светот најмногу ги имаат во нивните домови. Но, наскоро пристигнува апарат кој на овие брендови ќе им ги „замрси сметките“. Без оглед кој производ и марка ќе купите, понекогаш рутерите знаат да „закажат“. Со оглед... Читај понатаму