Агенда.мк

контент агрегатор

Медуза – нова феминистичка веб платформа „ги пушти своите пипци“
20.11.18   23:43 Прочитано : 0 Print This Article Минатата недела на јавноста и стана достапна новата феминистичка веб-платформа: meduza.mk. Медуза е феминистичка платформа создадена за девојки, жени, родови и сексуални малцинства – во суштина сите кои се со желба да слушаат,  учат и живеат феминистички, кои сакаат да... Читај понатаму
Британците преку уметноста ги интегрираат мигрантите во општеството
20.11.18   23:48 Прочитано : 0 Print This Article Музејот за историја и наука во Оксфорд му посака добредојде на новиот тим на кустоси од заедниците во кои арапскиот е мајчин јазик. Тимот составен од 26 волонтери го сочинуваат членови од земји како Сирија и Ирак и тие на... Читај понатаму
Арсовски: Мијалков не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не сме запознаени со деталите и причините за неговото приведување
21.11.18   00:06 Прочитано : 0 Print This Article „Сашо Мијалков повеќе не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не сме запознаени со деталите и причините за неговото приведување. Раководството на партијата подолго време нема комуникација со Мијалков“, вели Димче Арсовски за ТВ21. Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ минатиот месец го исклучи Мијалков... Читај понатаму
Иван Џолев го потврди приведувањето на Мијалков
20.11.18   21:05 Прочитано : 1,492 Print This Article Информацијата за 1ТВ ја потврди претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев, додека еден од адвокатите на Мијалков, Петар Василев, ни изјави дека слушнал таква информација, но не се слушнал со неговиот клиент. Тој беше зачуден зошто Мијалков е директно однесен... Читај понатаму
Мијалков е сместен во обична ќелија со други притвореници
20.11.18   23:15 Прочитано : 0 Print This Article Сашо Мијалков во затворот Шутка е сместен во обична ќелија со други притворени лица кои не се поврзани со ниеден од предметите на СЈО. „Обвинетото лице Сашо Мијалков не е сместен во хашките ќелии, како што ги нарекувате. Тој е... Читај понатаму
„Флуиден страв“ од Зигмунт Бауман објавена од „Слово“
20.11.18   23:19 Прочитано : 0 Print This Article Издавачката куќа „Слово“ објави превод на студијата „Флуиден страв“ од Зигмунт Бауман (1925-2017), современ полски социолог и влијателен филозоф. Пред оваа, „Слово“ објави уште две студии од овој автор – „Флуидна љубов“ и „Флуидни времиња“ – Бауман беше емеритус професор... Читај понатаму
(Видео) Неофицијално: Апсењето на Мијалков поврзано со лица од Унгарија
Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и Србија, чиишто дипломатски возила, според информации на 1ТВ влегле во паркингот на хотелот „Мериот“. Со оглед на тоа дека екс премиерот Никола Груевски веќе доби политички азил во... Читај понатаму
Чекорите на СЈО за притвор на Мијалков се очекувани – анализа во „Правда и неправда“
20.11.18   23:07 Прочитано : 0 Print This Article Апсењето на екс шефот на УБК Сашо Мијалков е правен домино ефект на сите случувања од изминатите 10-тина дена по бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, вели судијата Лазар Нанев од судот во Кавадарци. -Очекувани се чекорите кои ги презема... Читај понатаму
Како со “нож пресечени” секнaле Вевчанските извори – од денес водата се враќа
20.11.18   23:14 Прочитано : 0 Print This Article После големиот шок, неверување и загриженост, вевчанци, но не и само тие, можат да здивнат. Во саботата,  од засега непознати причини,  целосно, велат, “како со нож пресечени”, секнале, до капка, познатите и со вода издашни, Вевчански извори. За среќа и ... Читај понатаму
Фрацк: Унгарската граница е преобезбедена за некој да ја помине без соработка
-Ако обвинението за корупција не е политички мотивирано, и ако не сте прогонувани единствено поради вашите политички ставови, а истовремено постојат суштински докази дека навистина сте направиле криминал, тогаш не може да барате заштита, апелира Фрацк во изјава за „Војс оф Америка“. Таа смета дека македонските власти имаат силни... Читај понатаму