Агенда.мк

контент агрегатор

Во Италија уапсен Албанец со 830 кг мархуана и хашиш
Италијанската полиција уапсила албански државјанин во чија гаража пронашла 830 клограми дрога. Акцијата следувала по анонимна дојава до полицијата. Кога полицијата стигнала уапсениот Л.О.(35) бил во автомобил пред гаражата. При контрола кај него бил пронајден пиштол играчка а во магацинот  564 клограми мархуана и 266 клограми хашиш. Дрогата,според првичната... Читај понатаму
Путин во четврток во Белград-Невидени мерки на безбедност, повеќе договори, разговори за Косово
15.01.19   19:30 Прочитано : 101 Print This Article Во Белград в четврток пристигнува рускиот претседател Владимир Путин, кој со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ја оствари 14-та средба, од кои во Белград ова ќе биде нивна втора меѓусебна средба. Белград се подготвува за оваа, како што е најавена... Читај понатаму
13 кратки, но интересни серии што ќе ви го привлечат вниманието
Денес речиси и да немаме време за долги серии. Поради ова мини сериите земаат сè поголем замав. Тие се одлични за опуштање по долгиот напорен ден, а за да ги изгледате доволно ви е само еден викенд. Во продолжение погледнете некои понови мини серии што навистина ќе ве заинтересираат.... Читај понатаму
Стартува „Македонски инсајдер“ на 1ТВ – најавени првите четири досиеја
15.01.19   23:29 Прочитано : 0 Print This Article 1ТВ ги претставува првите четири досиеја што ќе бидат емитувани во долгонајавуваниот истражувачки проект „Македонски инсајдер“. Првото екранизирано досие на „Македонски инсајдер# е на 17 февруари во 22 часот. Досие 001 – Македонска нарко мафија Како стигнува дрогата на улиците... Читај понатаму
Британскиот парламент го отфрли договорот за Брегзит
15.01.19   21:40 Прочитано : 0 Print This Article Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Нејзиниот договор  доби 202 гласови наспроти 432 „против“. Гласањето еднаш беше одложено во декември откако Меј тоа... Читај понатаму
Јункер жали што британскиот Парламент не го изгласа договорот за Брегзит
15.01.19   22:41 Прочитано : 0 Print This Article Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека исходот од гласањето во Парламентот на Британија и отфрлањето на договорот го зголемува ризикот од Брегзит без договор. – Опасноста од излегување на Лондон без уредени правила по гласањето оваа вечер е... Читај понатаму
„Фејсбук“ ќе помага на локални новинари со 300 милиони долари
15.01.19   22:42 Прочитано : 0 Print This Article „Фејсбук“ ќе инвестира 300 милиони долари во следните три години во локални новински агенции во светот, откако компанијата долго беше критикувана за улогата на социјалната мрежа во уништувањето на традиционалните медиуми ширум светот. Инвестицијата предвидува значително проширување на планот за... Читај понатаму
До моментот – 47 пратеници се „за“ и 128 „против“ за договорот за брегзит на Меј
Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за брегзит. Сто дваесет и осум од кои 39 конзервативци, се изјасниле дека се против договорот за напуштање на ЕУ што Лондон го договори со останатите 27 членки. Во британскиот парламент во моментот... Читај понатаму
Грдиот, нелиберален, антисемитистички аспект на движењето на Жолтите елеци
15.01.19   20:23 Прочитано : 80 Print This Article Протестите комбинираат легитимен револт во однос на економијата во комбинација со најлошото од екстремно десничарската политика. А француската левица е среќна  во таквата комбинација Само неколку дена пред Божиќ, Тибо Шевијар, новинар за францускиот весник „20 минути“ бил сведок на... Читај понатаму
Мицковски: Имаме докази за тргување и притисоци на власта со гласовите на пратениците за промена на името
15.01.19   20:26 Прочитано : 143 Print This Article ВМРО-ДПМНЕ поседува докази за притисоците кои Зоран Заев и власта ги вршеле врз пратениците на опозицијата со цел нивен глас за промена на името истакна уште еднаш претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Отвореното студио на телевизија... Читај понатаму