Агенда.мк

контент агрегатор

Куглов со боровинки
1. Се мешаат брашното,пецивото, сода заедно и се просејуваат.2. Во друг голем сад се мати мекиот путер заедно со шеќерот и се додава едно по едно јајце. Потоа се додава киселата павлака ванилата и кората од лимон и сето тоа се заедно се меша.3. Се додава на два пати... Читај понатаму
Кокосови макарунси
Белките треба да бидат на собна температура.Се матат белките во цврст снег па се додава шеќерот во прав.Се додава сокот од лимон,ренданата кора од лимон и на крај кокосот.Се убаво се меша.Со лажичка се формираат неправилни форми.Макарунсите се печат во загреана рерна на 150 степени околу 15 минути.Кога се... Читај понатаму
Пролетна туна салата со орзо тестенина
Во касерола ставаме вода и сол да проврие.Ја додаавме тестенината да се вари и парчето морков.Сварената тестенина ја процедуваме и ја оставаме на страна.Во еден мал сад ги соединуваме сокот од лимон, биберот, солтта, маслото и сенфот.Промешуваме и оставаме на страна.Во друг сад ги соединуваме сецканите листови марула, спанаќ,... Читај понатаму
Американски протеински палачинки (без брашно)
Ова е една поздрава варијанта на палачинки, во кои наместо брашно, јас ставив протеини. Протеините, обично ги конзумираат луѓе што активно вежбаат и јас најчесто ги додавав во смути, па некако ми здосади таа комбинација, и ги пробавво оваа варијанта.Најпрво, сливите и грозјето исецкајте ги на поситни парченца и... Читај понатаму
Мафини со намаз од туна
Во длабок сад се ставаат јајцето, брашното, сецканата туна заедно со маслото што го содржи, пецивото и ладното млеко и се заедно се меша убаво да се добие хомогена смеса.Во хартиени корпи за мафини се става до половина од смесата и се печат во загреана рерна на 170 степени... Читај понатаму
Солени палачинки со туна и крем салата со спанаќ (со гриз во тестото)
Туната ја сакам најмногу, со ладни сендвичи или свежи салати. Еднаш додека летав со авион, ужинката која ни ја даваа, беше полнета тортиља со туна, спанаќ и намаз. Многу ми се допадна комбинацијата на туна со спанаќ, па еве денес ви презентирам еден мој експеримент, кој верувајте беше превкусен.1.... Читај понатаму
Крофни со фил по рецепт на мајка ми
Овој рецепт е стар рецепт од дневникот со рецепти на мајка ми и секогаш кога правиме крифни ги правиме по овој рецепт. Навистина се многу убави, вкусни и меки. Во еден сад ги ставаме топлото млеко, квасецот и шеќерот и мешаме додека не се растопи квасецот. Потоа ги додаваме... Читај понатаму
Слатки бомбици со пудинг од јагода
1. Во сад на пареа се става шеќерот, жолчките, екстратот и водата. Се вари додека да се згусни.2. Се додава маргаринот и пудингот во прав и се меша да се изедначи смесата.3. Се остава да се олади.4. Се прават бомбици кои се прелеваат во бела глазура од чоколадо. Фотографиите... Читај понатаму
Црни корнфлекс корпиња
Ова е мартинка хехе, црна варијанта на претходните бели корпиња, но како состојките завземаа многу простор, се одлучив да ги напишам во посебни рецепти, а чинам добро е тоа, бидејќи сепак секој посебно се работи и во основата заради видот, т.е. бојата на чоколадата. Принципот на спремање е ист... Читај понатаму
Кекс со брусница и портокал
Калап за леб го обложуваме со хартија за печење.Јас користев силиконски калап на Делимано и не ставив хартија.Во еден сад ги соединуваме сувите ссотојки.Во друг сад го ставаме јајцето, сокот од портокал, растопениот путер, шеќерот и промешуваме.Тука ги додаваме кандираната кора од портокал и сувата брусница.Ги додаваме и сувите... Читај понатаму