Агенда.мк

прв контент агрегатор

Samsung официјално ги претстави Galaxy S9 и S9+
На специјалниот настан Unpacked 2018 во Барселона, еден ден пред почетокот на Мобилниот конгрес, Samsung ги претстави новите модели Galaxy S9 и S9+. Создадени за период во кој потрошувачите се повеќе и повеќе комуницираат и се изразуваат преку фотографии, видеа и пиктографи (еmoji), Galaxy S9 и S9+ вклучуваат иновации... Читај понатаму
Скопските улици прекриени со снег, сообраќајот се одвива отежнато
Врнежите од снег кои денеска го зафатија Скопје, веќе ги прекрија сообраќајниците во главниот град. Во ноќните часови поголемите улици се прекриени со снег и сообраќајот се одвива отежнато, бидејќи возачите ја прилагодуваат брзината согласно условите на патот. Од Авто-мото сојузот попладнево информираа дека поради снегот забрана за движење... Читај понатаму
Поради нерасчистениот снег, сообраќајка во населбата Ѓорче Петров
Порaди обилните снежни врнежи и нерасчистениот пат, во  Ѓоре Петров на самиот мост пред населбата Даме Груев, вечерва се случи сообраќајна незгода при што е причинета значителна материјaлна штета на две возила.  Според неофицијални информации, една од повредените во сообраќајката е и ќерката на познатата актерка, Шенка Колозова. Таа... Читај понатаму
Заев по средбата со Јункер: Прифатливо е име со географска одредница
Премиерот на Република Македонија денеска имаше средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, во главниот град Скопје. „За Владата е прифатливо име со географска одредница, кое ќе направи јасна дистинкција помеѓу нашата  држава и регионот во Грција“, рече премиерот Зоран Заев, по средбата со претседателот на Европската... Читај понатаму
Најочекувани филмски премиери во месец март
Откако ќе помине сезоната на филмови номинирани за Оскар, нѐ очекува возбудлив месец исполнет со филмски премиери. Март ни го носи новиот филм на Стивен Спилберг, „Ready Player One“, но освен овој, уште неколку од филмовите го заслужуваат вашето внимание. Во март 2018 премиера ќе доживеат новите филмови на... Читај понатаму
Нови 30 дена притвор за Василевски, Чавков и Мукоски
Апелацискиот суд Скопје им го продолжи притворот на 13 лица, меѓу кои на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски и Сашо Василевски за насилствата во Собранието на 27 април минатата година. Ова е трето продолжување на притворот од 30 дена, откако минатата недела... Читај понатаму
Притвор за макрото – ѝ се заканува казна од најмалку 10 години затвор
Триесет дена притвор ѝ е изречен на кавадарчанката која што го подведувала и го терала да питачи 13-годишното девојче од Домот „25 Мај“. Основото јавно обвинителство потврди дека е започната истрага против едно лице за трговија со дете. По предлог на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за... Читај понатаму
Се расплеткува случајот, фатен макрото на девојчето од „25 Мај“
Полицијата го откри макрото на 13-годишното девојче од Домот „25 Мај“. Станува збор за кавадарчанка која што го терала девојчето да се проституира, а било принудувано и да питачи. Единицата за трговија со луѓе и криумчарење мигранти при Одделот за сериозен и организиран криминал на МВР до ОЈО за... Читај понатаму
Свечено затворање на ЗОИ 2018 во Пјонгчанг
Зимската олимпијада во Пјонгчанг свечено беше затворена пред 35.000 гледачи, а церемонијата на затворањето беше спектакуларно изработена, како и за отворањето. Во Пјонгчанг месецов настапија 2.922 натпреварувачи (1.680 мажи и 1.242 жени) од 92 земји меѓу кои вкупно беа поделени 307 медали, а најуспешна од сите беше Норвешка, која... Читај понатаму
Казни од 300 до 500 евра за четири кафулиња во Центар поради бучава
По укажување на граѓани за бучава од гласна музика, општина Центар спроведе инспекциски надзор во угостителски објекти. Инспекцијата во ноќните часови, направи надзор во 6 локали: Џуси бар, Бастион, Локал 45 и Радио Бар, лоцирани на улиците „Ленинова„ и „Пиринска“, Колектив Бар на Плоштад „Македонија“ и Нола бар во... Читај понатаму