Агенда.мк

контент агрегатор

Италијански медиуми: Ибра ја прифати понудата на Милан
Шведската фудбалска ѕвезда Златан Ибрахимовиќ се согласи да се врати во италијанскиот гигант Милан, објавија медиумите во Италија. Триесет и седум годишниот напаѓач се договорил со „росонерите“ за плата од два милиони евра, што ќе ја добие во следните шест месеци. Договорот, исто така, има опција за уште една... Читај понатаму
Џенифер Лопез во Катар заработи три милиони долари за 20 минути
Латиноамериканската пејачка Џенифер Лопез во Катар заработи три милиони долари за 20 минути – два за себе и еден милион за патни трошоци. Имено, таа само требаше да се појави на катарскиот Фестивал на Доха Сити Мол и 20 минути да одговара на прашања за самата себе. Сличен ангажман... Читај понатаму
Слончето Dumbo подготвено за своето филмско деби
Преслаткото слонче од нашето детство е подготвено за своето филмско деби. Дизни го објави првиот трејлер за римејкот на Dumbo кој треба да се појави во кино салите ширум светот во почетокот на следната година. Филмската верзија на анимираната класика од 1941-ва е под режисерската палка на... Читај понатаму
Швајцарско село за зимски одмор од соништата
Тивко, опуштено, живописно, едноставно и задоволувачки рурално – тоа е најчестиот опис на алпското село Шампери во југозападна Швајцарија, што е речиси совршена дестинација за зимски одмор. Селото е на 1.800 метри надморска височина, со дрвени планински колипки, неколку селски ресторани, и секако – скијачките патеки. Има и лифт... Читај понатаму
Реал подготвува продолжување на договорот за Навас
Голманот на Реал Мадрид, Кејлор Навас може да го продолжи договорот со клубот. Според „АБЦ“ 31-годишниот договор на Костариканецот ќе му биде продолжен до 2021 година. Тековниот договор истекува во 2020 година. Во исто време, Навас ќе добие зголемување на годишната плата од 4 на 5 милиони евра. За... Читај понатаму
Во Индонезија пронајден мртов кит со 115 пластични чаши во него
Близу индонезиските источни брегови беше пронајден мртов кит, кој во стомакот имал 115 пластични чаши, две пластични влечки, четири шишиња, 25 кеси и многу други пластични предмети. – Трупот на китот е долг 9,5 метри и бил пронајден во водите на островот Вакатоби во провинцијата Сулавези, изјави директорот на... Читај понатаму
Недела на италијанската кујна во Македонија
Со дегустација на италијанското просеко Prosecco Superiore DOCG Prima Cuvée и специјалитети од регионот Вадобиадене, вчеравечер, во ресторанот “Портофино“ во Скопје, во присуство на повеќе од 200 гости и Амбасадорот на Р.Италија, Н.Е. Карло Ромео, се означи почетокот на Неделата на италијанската кујна во Македонија. Амбасадорот Ромео ја презентираше... Читај понатаму
103 Генерации – Нова фестивалска авантура на стотројка
На 24-ти ноември (сабота), со почеток во 20 часот, во Младинскиот културен центар на два подиума, музичкото радио Канал 103 организира целовечерен фестивал со исклучително квалитетни бендови и артисти од Велика Британија, Шведска, Албанија и Македонија, сите со актуелни албумски изданија за 2018 година. Фоајето на кино Фросина ќе... Читај понатаму
Четка за тоалет со ликот на Доналд Трамп
Во Нов Зеланд деновиве во продажба се појави рачно изработена четка за тоалет-школка ликот на американскиот претседател Доналд Трамп. Познатата фризура на Трамп е четката за чистење на тоалет-школката, додека рачката е неговиот син костум. Цената на четката е 35,70 новозеландски долари. Читај понатаму
Премиер лигата чека доказ дека Челзи незаконски го потпишал Кристенсен
Англиската Премиер лига реагираше на изјавата која се појави на „ Football Leaks“ дека Челзи го потпишал Андреас Кристенсен кога имал 15 години, обвинувајќи го клубот за прекршување на правилата. Наводно, Лондончарите пред седум години се договориле со таткото на фудбалерот, а правилата на Премиер Лигата забрануваат било какво... Читај понатаму