Агенда.мк

контент агрегатор

Со какви тешкотии се соочуваат олимпијците, младите треба да се предводници на еко-револуцијата, ова се дел од темите што ги работевме неделава
Подготвил: С.Ѓ. Еколошки теми, проблеми на младите научни олимпијци, колку ја користиме комуникациската технологија, ова беа дел од темите со кои се занимававме неделаваКако ли им е на младите олимпијци кога се подготвуваат за учество на некоја светска олимпијада, а не знаат дали ќе имаат обезбеден авиобилет? Разговаравме со... Читај понатаму
Необична машина за пишување музика од 50-тите
Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Вуди Ален еднаш кажа дека сите скрипти ги напишал на машина за пишување. Денес ваквите машини се враќаат во мода, а една од најпосакуваните е „Китон мјузик“. Машината првпат била патентирана во 1936 година, а била дизајнирана и произведена да создаде музички нотации,... Читај понатаму
Водич од 40-тите ги учел мажите како да се однесуваат кон вработените жени
Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Одделот за човечки ресурси е од суштинско значење за секоја компанија. Токму овој оддел ја води културата на канцеларијата и на вработените за тоа како треба да се однесуваат – дури и шефовите. Блогот „Ретронаут“ откри рачно упатство за надзорници создадено од Реј-си-еј... Читај понатаму
Научници одвратија зависност од алкохол кај глувци со ласери
Подготвил: Билјана Арсовска Лектор: Ивана Кузманоска Научниците во американскиот институт за медицински истражувања „Скрипс рисрч“ велат дека пронашле начин да ја одвратат зависноста на глувците од алкохол преку вперување одредени неврони во нивните мозоци со ласерски зраци. – За овие пронајдоци возбудливо е тоа што бевме во можност да... Читај понатаму
6 месеци изработувал слика од Ван Гог со помош на растенија
Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Дали можете да ја замислите сликата на Ван Гог покрај патот по кој секојдневно одите на работа? Едно поле во Еган, Минесота, било претворено во една од сликите на Ван Гог од страна на 64-годишниот уметник Стен Херд. Тој правел слични уметнички дела... Читај понатаму
Во просториите на Славјански промовирани два нови романи на писателот Јован Дамјановски
Во просториите на Меѓународен Славјански Универзитет „Гаврило Романович Державин“ беа промовирани два најнови романи од писателот Јован Дамјановски. Промоцијата започна од 19:00 часот. За романот „Благослов или проклетство“ што минатата година го издаде „Меѓународен центар за славјанска просвета“ од Свети Николе  зборуваше Проф. Д-р Јордан Ѓорчев, а за романот... Читај понатаму
Зошто патничките авиони се бели?
Подготвил: Билјана Арсовска Лектор: Ивана Кузманоска Белите авиони се норма. Тоа не е без причина. Имено, науката и економијата нудат многу причини поради кои авионите не би смееле да изгледаат како калеидоскоп. Штета… Џон Хансмен, професор на МИТ, на одделението за аеронаутика и астронаутика, објаснува дека белата боја најдобро... Читај понатаму
Колку заработуваат оние што студирале на најскапите колеџи во САД?
Студирањето во САД продолжува да станува сè поскапо и вреди да се погледне враќањето на парите вложени во студирањето. Излегува дека многу од најскапите образовни установи во САД нудат најскромен повраток на средствата во однос на плати по дипломирањето. Ова се 20. најскапи факултети во САД, рангирани по медијаната... Читај понатаму
Најзлобните дизајни на пакувања што некогаш сте ги виделе
Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Некои дизајни на пакувањата на производите се толку злобни, што се потемни и од пеколот. Тие се олицетворение на корпоративната алчност.Од печатење лажни наслови за да се скрие (недостигот на) содржината на нивните производи, компаниите што стојат зад овие измами се толку бесрамни,... Читај понатаму
Како изгледал првиот телефонски повик?
Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Пред интернетот главната точка на човечката комуникација на далечина бил телефонот, кој постои и денес, но сè помалку личи на својот фиксен роднина, а сè повеќе на мал пренослив компјутер чија функционалност постојано еволуира. До подемот на интернетот токму телефонот претставувал технологија што... Читај понатаму