Агенда.мк

контент агрегатор

Херој за кој зборуваше целиот свет: Кој е сопругот на пејачката Ерзана
Беше една од најпопуларните македонски пејачки на крајот од деведесетите години. Во 2000 година го сними својот прв и за сега единствен албум, „Без зборови“, чии хитови сѐ уште се слушаат. Ерзана Бериша ја препознаваме по песните „Ноќна кралица“, „Колекционер“, „На чекор од тебе“. Кусо откако стана популарна, таа... Читај понатаму
Коктел фустани и кожени јакни: Стилот на примабалерината Мијалкова
Примабалерината Александра Мијалкова е жена со елегантен стил на облекување. Мијалкова негува класичен стил и не експериментира со боите. Црната и белата се нејзина проверена комбинација за јавни настани. Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука. Можеби ќе ве интересира Филмот „250 Скалила“, снимен по идеја на Живко... Читај понатаму
(ФОТО+ВИДЕО) ЛУКСУЗ: Ова се конфискуваните вили на италијанската мафија
Полицијата во Италија конфискувала осум луксузни вили во Рим,  сопственост на италијанската мафија. Вилите нелегално се градени од припадници на наводно мафијашки клан во Рим. Некои од вилите се изградени на заштитени подрачја, па дури и врз археолошки локалитети. Градоначалничката на Рим, Вирџинија Рeџи, вели дека вилите ќе бидат уништени до... Читај понатаму
На Твитер шеги за азилот на Груевски и за работата на власта
Твитерџиите се шегуваат на сметка на власта, но и за азилот на екс премиерот, Никола Груевски кој денеска му е одобрен.  Тие ја критикуваат власта затоа што не спречи бегство.  Читај понатаму
Софија Куновска го искоментира бегството на Груевски и изјавата на Заев
Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев.  „Остро и категорично отфрлам шпекулации за некаков договор со Никола Груевски, изјави Зоран Заев. А он е познат по тоа дека секогаш ја говори вистината“, пишува Куновска.  Таа е редовен... Читај понатаму
(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО РЕГИОНОТ: Поплави во Црна Гора и блокирани патишта
Невреме го зафати регионот.  Обилните врнежи од дождови во Црна Гора поплавија повеќе градови, и го блокираа сообраќајот.  Во градот Херцег Нови се излиле повеќе одводни канали, а водата навлегла во домовите и во деловните објекти. Причинета е голема материјална штета во повеќе црногорски градови, има одрони на патиштата,... Читај понатаму
МЕПСО додели стипендии на две студентки на Технички факултет Битола
МЕПСО додели стипендии на две студентки во втора година на насоката за електроенергетски системи на  Техничкиот факултет (ТФБ) при универзитетот „Свети Климент Охридски“ во Битола. Со овој чин се возобнови соработката меѓу МЕПСО и битолскиот Технички факултет што беше започната во 2016 година. Стипендисти на МЕПСО се студентките Билјана Велјановскa иАлександра Киревска ,... Читај понатаму
Од Мис на Македонија до несудена Сенаторка: Кој е сопругот на Сара Леши?
Поранешната манекенка и Мис на Македонија, Сара Леши, пред скоро 10 години се омажи во Америка и стана госпоѓа Вилис. Таа тогаш стапи во брак со Том, кој веќе имаше две деца (син и ќерка) од минатиот брак.  Децата супер ја прифатија Сара, која дури беше и најголема поддршка во... Читај понатаму
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Шеќеринска во најопасниот дел на светот
„Навистина ми е чест и задоволство што денеска сум тука да бидам заедно со македонските војници во Авганистан, во Кабул и да покажам колку Македонија им должи и колку ја почитува жртвата и трудот кој што го вложуваат. Денеска сум тука и со делегација од Собранието на Република Македонија... Читај понатаму
Реформа на Фондот на пензиското и инвалидско осигурување на Македонија која ќе поддржи и раст на економијата
По серијата домашни анализи и предупредувања и извештаи на релевантни меѓународни организации, особено четири прашања остануваат отворени – до кога ќе може Буџетот да го помага Фондот, ќе има ли пари за пензии за идните пензионери, ќе може ли реалниот сектор да издржи дополнителни оптоварувања и дали постои соодветен... Читај понатаму