Агенда.мк

контент агрегатор

Хокеарите обезбедија финале на „Девелопмент куп“
Репрезентацијата на Македонија во хокеј на мраз продолжи со одличните игри на „Девелопмент куп“ што се одржува во Германија, каде нашите хокеари во четвртиот натпревар ја забележаа и својата четврта победа. Тие за ривал во полуфиналето ја имаа Андора, селекција што како и претходно во групната фаза рутински ја... Читај понатаму
Сите ривали во Ц-дивизијата: Сосед до сосед – Бугарија, Грција, Косово, Албанија…
Македонската фудбалска репрезентација успешно го заврши својот настап во групната фаза од Лигата на Нации, што сам по себе значи скок во еден ранг поквалитетните групи од ова новоформирано натпреварување. Со самото тоа, „црвено-жолтите“ во наредното издание од Лигата на Нации ќе бидат дел од групите Ц, со ривали... Читај понатаму
Србија оди напред, Шведска ја прескокна Русија
Репрезентацијата на Србија славеше со 4-1 над Литванија и ја оствари зацртаната цел – освојување на првото место и искачување во Б-натпреварувањето од следното издание на Лигата на Нации. Првото полувреме од денешниот меч во Белград мина во здодевна игра, на тежок терен и пред речиси целосно празни трибини.... Читај понатаму
Ќе биде жешко полуфинале: Македонија ќе игра против Косово во Скопје – за ЕП 2020
Фудбалската репрезентација на Македонија ќе игра против селекцијата на соседот Косово во полуфиналниот дуел од плејофот во Лигата на нации, за пласман на Европското првенство во 2020 година. Нашиот национален тим ќе биде домаќин, а мечот ќе се игра во март 2020 година. Ќе биде тоа навистина жешко полуфинале... Читај понатаму
Кире Лазаров: Нант е вистински избор за мене, а по кариерата…
Кога ракометар на истек на договор ќе има 39 години, а клуб што е актуелен европски вицешампион ќе му понуди и ќе потпише со него нов двогодишен договор, јасно е дека во него има не само искуство, туку и квалитет, за да продолжи да доминира на терените ширум Европа.... Читај понатаму
Бизнис-лига: Убедлива победа на ЕВН
Трите денешни натпревари од Бизнис-лигата не донесоа преголема неизвесност… ЕВН доминантен во дуелот со Пекабеско Пекабеско 2-8(1-3) ЕВН Пекабеско: Марко Ѓеоргиевски 12′ Мартин Здравевски 32′ ЕВН: Виктор Валканчев 40′ Бојан Симоновски 34′ 38′ Ајет Новобрдарија 5′ 7′ 15′ 36′ Бојан Тодоровски 40′ Прва до водство дојде ЕВН во 5. минута,... Читај понатаму
Мбапе го повреди рамото
Напаѓачот на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе, се здоби со сериозна повреда на рамото на пријателскиот натпревар меѓу Франција и Уругвај. Голманот на уругвајската селекција, Мартин Кампана, непријатно падна врз Мбапе, при што страдаше неговото десно рамо. Тој веднаш побара замена, со оглед дека не можеше да го продолжи... Читај понатаму
Обрадовиќ со јубилејна победа на клупата на Фенербахче
Фенербахче ја декласираше Дарушафака со 100-79 во турската пресметка од осмото коло во Евролигата, меч на кој Жељко Обрадовиќ ја прослави својата победа број 300 на клупата на Фенер. „Сино-жолтите“ фаворитската улога што ја имаа во пресрет на овој меч целосно ја оправдаа со играта на теренот, доминирајќи во... Читај понатаму
Голем удар за ПСЖ: Нејмар се повреди пред „дербито“ со Ливерпул
Повредата што Нејмар ја заработи на почетокот од денешниот натпревар меѓу Бразил и Камерун создава огромни главоболки во таборот на ПСЖ, со оглед на сериозната опасност најдобриот фудбалер на „светците“ да го пропушти клучниот натпревар од Лигата на шампионите против Ливерпул што ќе се игра за осум дена на... Читај понатаму
Борусија не чека, веднаш го откупи Алкасер од Барса
Девет постигнати гола на осум натпревари на стартот на германската авантура беа сосема доволни за Пако Алкасер да ги убеди челниците на Борусија Дортмунд дека не згрешиле кога пред крајот на преодниот рок го доведоа од Барселона. Шпанецот се покажа како извонредно засилување за германскиот фудбалски гигант, па не... Читај понатаму