Агенда.мк

контент агрегатор

Странците во Црна Гора инвестирале речиси 600 милиони евра
Време: 16:44 Датум: ноември 20, 2018 Категорија: ЕКОНОМИЈА Нето-приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора изнесува 218,39 милиони евра во првите девет месеци од 2018 година, покажуваат прелиминарните податоци од Централната банка на Црна Гора. Од странските инвеститори во Црна Гора вкупно се слеале 588,8 милиони евра, но... Читај понатаму
Кејлор Навас ќе добие нов договор
Голманот на Реал Мадрид, Кејлор Навас, ќе ја продолжел соработката со Реал Мадрид на уште една година. Актуелниот договор на Костариканецот истекува во 2020 година, а челниците на Реал сериозно ја разгледувале опцијата да ја продолжат соработката со голманот до 2021 година. Ова ќе се случи доколку Навас се... Читај понатаму
Николовски: Со развој на земјоделските задруги до поголеми економски и социјални придобивки
Време: 16:30 Датум: ноември 20, 2018 Категорија: ЕКОНОМИЈА Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори 3. сесија на работната група за земјоделство и рурален развој организиранa од Националната конвенција за Европска Унија во Република Македонија. Фокус на денешната конференција беа земјоделските задруги, бенефитот за вкупното... Читај понатаму
Huawei веќе има телефон на преклоп со екран од 8 инчи (видео)
„Huawei“ ќе се обиде да ја добие војната со „Samsung“ кај телефоните на преклоп и тоа со поголем екран кој (кога ќе се отвори уредот) има дијагонала од 8 инчи, за разлика од 7-инчниот кој го најавува корејската компанија. Екранот на преклоп ќе го обезбеди компанијата „BOE“, која стои... Читај понатаму
Оливер Спасовски е најплатениот министер во Владата
Време: 15:24 Датум: ноември 20, 2018 Категорија: ЕКОНОМИЈА Владата ги објави висините на платите на премиерот замениците на премиерот и на министрите. Според податоците, највисока плата во Владата зема министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој зема 92,299 денари. Платата на Спасовски е повисока од премиерската затоа што на министрите за внатрешни... Читај понатаму
Британци претставија електричен Mustang (фото+видео)
Време: 15:15 Датум: ноември 20, 2018 Категорија: АВТОБИЗ Британската компанија „Charge Automotive“ ќе издаде ограничена серија на класичен „Ford Mustang“ на електрична енергија. Основата на моделите ќе биде официјално лиценцираните фастбек или кабриолет. Се очекува да бидат произведени вкупно 499 единици. Доставувач на електричните мотори и електрониката за автомобили... Читај понатаму
Спорот околу буџетот на ЕУ ескалираше
Време: 14:32 Датум: ноември 20, 2018 Категорија: ЕКОНОМИЈА Преговорите во рамките на буџетскиот спор на ЕУ за 2019-та конечно завршија во понеделникот вечерта. Преговарачите од земјите членки на ЕУ и од европскиот парламент не успеаја да постигнат договор за буџетот на еврозоната за 2019-та година до истекот на крајниот... Читај понатаму
Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?
Време: 14:14 Датум: ноември 20, 2018 Категорија: КОМПАНИИ Фабриката без струја, погоните без работници, луѓето без плати. Состојбата со последниот македонски загубар се усложнува. Фабриката без струја, вработените по дома Во Еурокомпозит останаа помалку од сто, но и ним им било кажано да седат дома и да чекаат да... Читај понатаму
Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?
Време: 14:14 Датум: ноември 20, 2018 Категорија: КОМПАНИИ Фабриката без струја, погоните без работници, луѓето без плати. Состојбата со последниот македонски загубар се усложнува. Фабриката без струја, вработените по дома Во Еурокомпозит останаа помалку од сто, но и ним им било кажано да седат дома и да чекаат да... Читај понатаму
PG & E е загрозена од банкрот поради пожарот во Калифорнија
Време: 13:56 Датум: ноември 20, 2018 Категорија: КОМПАНИИ Американската енергетска компанија „Pacific Gas and Electric Company“ (PG & E) се соочува со колапс заради тековниот пожар кој ја опустоши Калифорнија. Претходно во понеделникот, таа предупреди дека втората енергетска мрежа беше исклучена, откако беше погодена од огнената стихија. Ова доведе... Читај понатаму