Агенда.мк

контент агрегатор

Седум новозаболени од морбили, на Инфективна клиника две деца и двајца возрасни со потешка клиничка слика
Тринаесет пациенти со морбили се прегледани во текот на вчерашниот ден од кои седум се задржани за болничко лекување. Од вкупно 34 пациенти хоспитализирани на Клиниката (16 деца и 18 возрасни), две деца и двајца возрасни се со потешка клиничка слика, информираат денеска од Универзитетската клиника за инфективни болести.... Читај понатаму
Кутињо ги брои деновите на „Ноу Камп“
Фелипе Кутињо, најскапото засилување во историјата на Барселона, во летниот преоден рок ќе го напушти „Ноу Камп“. Бразилецот не успеа да се снајде во Барса, поради што оваа сезона има лимитирана минутажа. Барселона ќе го продава Кутињо, но за помала сума од онаа за која што беше купен. а... Читај понатаму
Поради дрон запрен сообраќајот во Франција
 Дрон, кој денес беше виден во близината на франкфуртскиот аеродром предизвика запирање на воздушниот сообраќај, соопшти портпаролот на аеродромот.  Воздушниот сообраќај беше запрен меѓу 17:15 и 17:45. Во инцидентот учествувал еден дрон, а потоа летовите нормално продолжиле, се вели во соопштението на аеродромот на нивниот официјален профил на Твитер,... Читај понатаму
Вежби и храна за остро око: Мали промени во животните навики ви помагаат да го сочувате видот
Време: 12:26 Датум: март 23, 2019 Категорија: ЗДРАВЈЕ За важноста на очите и видот сведочат и некои поговорки и изрази: “Око за око” , “Љубов на прв поглед” ,”Убавината е во окото на набљудувачот”. Сигурно можете да се сетите на уште некоја? Добро е што неколку мали промени во... Читај понатаму
Интернет ”од вселената” пристигнува во 2021 година?
Компанијата OneWeb обезбеди 1,25 милијарди долари за да го забрза воспоставувањето на глобалната мрежа за супербрз широкопојасен пристап на интернет со помош на сателити. Од OneWeb велат дека лансирањето на мрежата во 2021 година е “неизбежно”. Во февруари, оваа компанија успешно ги лансираше првите сателити способни да го овозможат... Читај понатаму
Трамп бара европските автопроизводители возилата за американскиот пазар да ги произведуваат во САД
Американскиот претседател Доналд Трамп се закани со воведување царини за увоз на автомобилите на големите европските автопроизводители, како “BMW” и „Mercedes“, доколку не отворат свои погони во САД. – Тие го имаат “BMW”, го имаат „Mercedes“. Имаат многу добри возила кои влегуваат во САД. Сакам да ги произведуваат овде.... Читај понатаму
Арсовска со висока награда во Дубровник:  „Трите К“ – најголем предизвик за претприемачите
Сојузот на стопански комори (ССК) учествува на 6. Регионален самит на претприемачи кој на високо ниво се одржува во Дубровник, Хрватска. Претседателот на ССК, Данела Арсовска,  учествува на панел сесијата посветена на улогата на деловните организации во развој на претприемништвото  на национално ниво и предизвиците со кои претприемачите се соочуваат. Арсовска... Читај понатаму
Мајами: Ѓоковиќ во втората рунда, испадна Тим
Новак Ѓоковиќ со победа го започна учеството на мастерсот во Мајами, од кој веќе испадна шампионот од Индијан Велс, Доминик Тим. Ѓоковиќ, прв носител во Мајами, беше слободен во првото коло, а во второто го победи Австралиецот Бернард Томиќ со 7:6, 6:2. Мечот на главниот терен во Мајами траеше... Читај понатаму
„Пчеларски саем на Македонија“ во Скопје
На плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска и утре ќе се одржи „Пчеларски саем на Македонија“.  На штандовите ќе бидат изложени мед и пчелни производи од државата, а ќе има и штандови со пчеларска опрема. Саемот се одржува првпат во последните 30 години, а главен покровител е Министерството за земјоделство,... Читај понатаму
Министерството за финансии најавува интензивирање на кампањата за финансиска едукација
Министерството за финансии во следниот период најавува интензивирање на кампањата за финансиска едукација. Според министерот за финансии, Драган Тевдовски, финансиската писменост и познавањето на финансиските услуги и производи е предуслов за носење правилни финансиски и инвестициски одлуки. Од Министерството за финансии информираат дека училиштата и факултетите можат да закажат... Читај понатаму