Агенда.мк

контент агрегатор

Генијални решенија за организирање на просторот и паметно складирање во домот
Детски играчки, козметички производи, средства за чистење, премногу садови и уште многу работи за кои речиси сите едвај наоѓаме соодветно место во домот. За многу работи во домаќинството тешко наоѓаме соодветно место бидејќи не ни е правилно организиран просторот. За среќа, постојат дизајни кои нудат генијално решение за соодветно... Читај понатаму
Јадам, значи постојам – Како да си го промените односот кон храната и да не си ги „јадете чувствата?“
Замислете дека јадењето е толку едноставно како полнењето на автомобилот со гориво. Автомобилот го полните само кога стрелката на резервоарот е насочена кон празно. Или дополнувате точно онолку гориво колку што е потребно, ни помалку, ни повеќе. За поголемиот дел од нас, јадењето не е толку едноставен процес. Она што... Читај понатаму
12 ѕвезди кои се колнат дека не држат никаква диета и не вежбаат
Надворешниот изглед е практично сè во светот на славните. Тие најчесто добиваат големи хонорари со цел драстично да ослабат или да се здебелат за некоја улога. Но, од нив секогаш се очекува да изгледаат прекрасно и да бидат слаби и згодни. Доколку мислите дека сите живеат на вода и лист... Читај понатаму
Стереотипи за Русија – факти наспроти шпекулации
Живееме во време преплавено од стереотипи и митови во кои секојдневно веруваме. На што и да помислиме, ќе најдеме дузина верзии, кои се сѐ, само не вистинити. На пример, со години наназад за Русија сме преплавени со погрешни информации во кои слепо веруваме. Дел од нив: 1. Иван не... Читај понатаму
Пролетни, комплетно црни модни комбинации
Додека за повеќето пролет значи конечно излегување од црната монотонија, за оние вљубениците во црната боја, може да биде вистински моден предизвик. Комплетно црните модни комбинации се заводливи, едноставни и моќни, но малку потешки за носење кога температурите се во пораст, а сите пролетни парчиња облека доаѓаат во пастелни... Читај понатаму
Лавот крши чаши, Вагата ве прекинува додека зборувате – Кога знаете дека знаците се изнервирани и ја достигнале точката на вриење?
Генерално добро си ги познаваме пријателите и најблиските, но можеме да почувствуваме дека нешто се случува со нив во моментот кога ќе почнат да се однесуваат невообичаено, надвор од нивните карактер. Астрологијата тврди дека има одговор за секој од 12-те знаци во зодијакот. Кога Јарецот ќе ви спушти слушалка... Читај понатаму
Секој настан во видливиот свет доаѓа од една идеја во невидливиот свет – што е И чинг или Книга на промени?
И Чинг или Книга на промени е древна кинеска книга за дивинација и една од најстарите и најважните дела на кинеската традиција. Првите преводи на оваа книга се појавуваат во 18 век, а во Европа доаѓаат преку мисионерите. Филозофите како Лајбниц, Шопенхауер и Хегел се обидоа да дадат свое... Читај понатаму
Одри Хепберн го преживеала периодот на гладување: Интересни факти за легендарните актери
Теориите на заговор, лажните верувања и озборувањата постоеле отсекогаш, само што немало интернет за да станат толку вирални, како што тоа се случува денес. Ова се неколку популарни факти за некогашните најголеми ѕвезди на Холивуд: Ширли Темпл била толку талентирано дете-актер што некои се сомневале дека е возрасна жена... Читај понатаму
Жените откриваат 6 грешки кои ја убиваат страста во врската
На почетокот, секоја љубовна врска е експлозија од страсти. Но, како што времето одминува, страста спласнува, и постојано нè мачи прашањето – зошто? Ако ги прашате жени, сметаат дека постојат 6 главни убијци на страста во врската и тоа: 1. Недостаток на било каква иницијатива од страна на партнерот.... Читај понатаму
Митови за вагиналната хигиена во кои треба да престанете да верувате
Секогаш користите специјален наменски сапун за миење, а се депилирате редовно секој месец. Можеби треба да ги преиспитате овие навики. На пазарот има широк спектар на производи за „нега“ на вагината, од најобичен течен сапун, па сè до парфимирани води и апарати за чистење со пареа. Но, некои од... Читај понатаму