Агенда.мк

контент агрегатор

Денес е Свети Архангел Михаил, војвода на сите ангели – водач на сите небески сили
Денес битолчани и сите православни верници, го празнуваат верскиот празник Собор на свети архангел Михаил, меѓу народот попознат како Аранѓел. Овој празник е еден од поголемите есенски празници, а Црквата го определила овој ден, за празник во чест на сите ангели, а најмногу на свети архангел Михаил кого го... Читај понатаму
“Улиците имаат приказна“ – мото на деновите на сеќавање на жртвите од сообраќајните несреќи (фотогалерија)
Во Битола оваа година се регистирани  176 сообраќајни несреќи, а три од нив биле трагични со смртни случаи, што е повеќе во споредба со лани. Одбележан денот на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди и 30 години од формирањето на училишната сообраќајна единица.Општински совет за безбедност на сообраќајот на патиштата денес... Читај понатаму
Две студентки од Технички добија стипендии од “МЕПСО“
Денес во просториите на Техничкиот факултет во Битола “МЕПСО“ додели стипендии на две студентки во втора година Билјана Велјановскa и Александра Киревска, на насоката за електроенергетски системи, а ќе добиваат стипендија од 6.000 денари месечно во тек на академската година.  Со овој чин се возобнови соработката меѓу МЕПСО и... Читај понатаму
Методија Илиевски: започна откупот на тутун, а формирана е и второстепена комисија
Во регионот на подрачјето на Битола, Новаци и Могила на 19.11.2018 година започна откупот на тутун од реколтата 2018, информира Методија Илиевски, Раководител на Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство подрачна единица – Битола. -Откупот во овој регион ќе се извршува на 17 откупни места и тоа во населените места Горно... Читај понатаму
Со Сашко Коцев, кампањата разговори за родителство, во Битола (фото)
Во рамките на кампањата „И родителството се учи“ подржана од Министерството за социјална политика, Министерството за здравство, Министерството за образование и наука и Европската Унија – Уницеф  во големата сала на Центарот за култура се одржа настан “Разговори за родителство“. Настанот започна со аудио визуелен перформанс “Тишина“ на културниот... Читај понатаму
Утре градско ракометно дерби Еурофарм – Работник, влезниците по 50 денари
Утре во 17 часот во спортската сала “Боро Чурлевски“ ќе се одигра градското ракометно дерби помеѓу екипите на Еурофарм Работник и Пелистер. Домаќин на овој натпревар е екипата на Еурофарм Работник која ги извести своите фанови и симпатизери дека од денес, вторник (20 ноември 2019 година), ќе ги пушти во... Читај понатаму
Вечерва премиера на “Аждер“ во Народниот театар во Битола
Вечерва на голема сцена ќе се одигра претставата “Аждер“’ во режија на Владимир Милчин,а на сцената ќе го погледнете безмалку целиот ансамбал на Народниот театар во Битола. На вечерашната премиера ќе играат 24 актери на сцена и се изведува во чест на 74 години постоење на Битолскиот театар.Аждерот го... Читај понатаму
Продолжува победничката серија на кошаркарките
Пробаскет – Пелистер 27:50 Младите кошаркарки на Пелистер продолжуваат со победите во Првата кошакарска лига, а во последното коло со победа се враќаат од Кавадарци, каде во спортската сала “Јасмин“ ја победија домашната екипа Пробаскет, со убедлив резултат 25:50. Тренерот на Пелистер, Горјан Стојановски, за оваа победа вели: -Продолжуваме... Читај понатаму
Утрово дожд, после снегот
Спасени четири завеани лица кај село Горно Ореово од Дирекцијата за заштита и спасување
На 19.11.2018 година (понеделник) во 00.30 часот во Подрачното одделение во Битола при Дирекцијата за заштита и спасување, од СВР Битола стигна известување дека четири лица се завеани во обилниот снег во село Горно Ореово, поради неговото интензивно паѓање во текот на целиот ден Веднаш по добивањето на информацијата... Читај понатаму