Агенда.мк

контент агрегатор

Министерство за правда го објави текстот на Предлог законот за Јавно обвинителство
Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во: „Јавно обвинителство за гонење криминал и висока корупција“. Надлежностите од двете постојни јавни обвинителства преминуваат во новоформираното Јавно обвинителство, кое продолжува да... Читај понатаму
Мицкоски и Касами остварија средба во кафеана
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со генералниот секретар Игор Јанушев остварија средба со претседателот на Движењето БЕСА Биљал Касами и генералниот секретар Арјанит Хоџа. ,,На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, за стратешките интеграции на Република Македонија, како и искористувањето на потенцијалите... Читај понатаму
Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, поднесе неотповиклива оставка откако е повикан да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг во својство на осомничено лице за воени злосторства. Тој на крајот од владината седница ја соопшти одлуката , бидејќи како што рекол, неговиот исказ како осомничен... Читај понатаму
Заев: Владата идната недела ќе предложи нов текст на Закон за Јавно обвинителство
По откажувањето на лидерската средба поради одбивањето на Христијан Мицкоски да учествува на неа, премиерот на прес конференција најави дека идната недела Владата ќе предложи нов текст за Јавно обвинителство. Со овој закон трајно се решава иднината на СЈО. Суштинските делови на овој предлог закон се дека СЈО се... Читај понатаму
Прислушуваните материјали во сопственост на СЈО со новиот закон ќе бидат уништени
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со новиот Закој за Јавно обвинителство кој ќе биде доставен идната недела до пратениците и со кој треба дефинитивно да се уреди иднината на СЈО, рече дека прислушуваните разговори кои не се дел од актуелни... Читај понатаму
Предизвикал судир, па со автомобилот се забил во угостителски објект во Зрењанин(видео)
Три лица се повредени кога возачот на автомобил удрил во друго возило на крстосница во Зрењанин, а потоа од силината на ударот влетал во ресторан , кој за среќа во тој момент сѐ уште не бил отворен. Бавчата на ресторанот е уништена, а исто така и двата автомобила. Тројцата... Читај понатаму
Огненовски: Лидерската средба на манипулаторите на столетието се откажа
,,Лидерски средби, се само обично заведување на народот дека политичарите од партиите кои ја практицирале и ја практицираат власта мислат и на народот и на државата. Денес требаше, не знаеме веќе по кој пат ќе се одржи таканаречена лидерска средба, но истата е откажана поради неучество на опозициската ДПМНЕ... Читај понатаму
ВМРО ДПМНЕ: Кој лаже, тој и краде, Јанева и Заев и лажат и крадат
На овој начин опозициската ВМРО ДПМНЕ побара расчистување на случајот ,,Рекет“ и притворање на Катица Јанева: ,, Кој лаже, тој и краде, а Катица Јанева и лаже и краде исто како нејзиниот ментор Зоран Заев. Пријателката на притворениот рекетар Боки 13, наводно се разболе дента кога беше обелоденета аферата... Читај понатаму
Фотографирани кафеави мечиња во Национален парк Маврово
Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Национален парк Маврово објави фотографија од кафеави мечиња, снимени на ист начин како претходно прекрасниот и уникатен мавровски рис. Национален парк Маврово фотографија од кафеави мечиња Фото од кафеави мечиња направена со помош на фотозамки во рамките на проектот за закрепнување на Балканскиот Рис... Читај понатаму
Жиле од Шапка го заврши својот живот во Америка како среќно куче
Новинарката Мери Јордановска која го спаси застреланото куче на Попова Шапка, му даде име Жиле и помогна да биде посвоено од хумани луѓе во Америка, се прости од него емотивно , потсетувајќи нѐ и прераскажувајќи ни ја уште еднаш неговата неверојатна животна приказна. Едно е сигурно, дека Жиле ги... Читај понатаму