Агенда.мк

контент агрегатор

Стивен Кинг со свој коментар за крајот на Game of Thrones
Мајсторот за хорор приказни, писателот Стивен Кинг е огромен обожавател на Game of Thrones, па на Твитер се огласи и по повод финалето на телевизиската серија. – Пред вечерашната епизода од Game of Thrones, голема благодарност до Џорџ Р.Р. Мартин, Дејвид Бениоф и Ден Вајс за осмата сезона од... Читај понатаму
Првата парада на гордоста во Скопје ќе се одржи во јуни
Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) во Македонија за правата на ЛГБТ заедницата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор за одржување на овој настан. Организаторите сметаат дека парадата ќе помине достоинствено и безбедно и дека државата е подготвена и зрела за организарање на ваква парада... Читај понатаму
Зеленски положи заклетва за претседател на Украина
Поранешната телевизиска ѕвезда и актер Володимир Зеленски (41), кој минатиот месец победи на претседателските избори во Украина, денеска положи заклетва на церемонија во украинскиот Парламент во Киев. Зеленски, чиј мандат ќе трае пет години, ја смени традицијата и до Парламентот дојде во свечена поворка и прошета нив паркот полн... Читај понатаму
„Гугл“ и „Хуавеј“ прекинуваат со соработка
„Гугл“ ја прекинува соработката со кинеската компанија „Хуавеј“, по мерките на САД против Кина. Мерката ги опфаќа сите зaеднички дејности во врска со трансферирање хардвер, софтвер и сервисите, но не и софтверот со отворен код што се развива во „Гугл“ и кој „Хуавеј“ би можел да го користи, како... Читај понатаму
„Њујорк тајмс“: Трамп планира да помилува воени злоторници
Американскиот претседател Доналд Трамп побара да се подготви документација за да помилува членови на американската армија обвинети или осудени за воени злосторства, објави „Њујорк тајмс”. „Трамп побара веднаш да се подготви документацијата, и да биде готова до 27 мај”, објави весникот, цитирајќи на двајца неименувани американски официјални лица. Еден... Читај понатаму
Горан Трајковски даде оставка од директорската функција
Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци Горан Трајковски во петокот доставил барање за престанок на функцијата директор на Дирекцијата за заштита на личните податоци до Собранието. Во барањето, Трајковски вели дека оставката е од лични причини. „Во изминатиот период раководејќи со Дирекцијата за заштита на лични податоци, силно... Читај понатаму
Коалите се пред изумирање
Индекс – Загреб Коалата е „функционално изумрена“, тврди Австралискиот фонд за коали (АКФ). Имено, како што тврди оваа научна невладина организација посветена на зачувувањето на коалата, само 80.000 примероци од ова прекрасно животно од семејството торбари се останати во дивината, што значи дека ги нема доволно за да се... Читај понатаму
Нова снимка од нападот врз Шварценегер: Откако го удри падна на земја, а обезбедувањето го зграпчи
Арнолд Шварценегер беше нападнат на настан во Јоханесбург. По првата, се појави и втора снимка од нападот. Во видеото се гледа како непознат маж со нога го удира Шварценегер во грб, паѓа на земја, а потоа обезбедувањето на поранешниот гувернер на Калифорнија го зграпчува. Мотивот за нападот не е... Читај понатаму
Променет режим на сообраќај на патот Дабиле – Ново село
На регионалниот пат Дабиле – Ново село, кај село Дабиле, денеска и утре ќе биде променет режимот на сообраќај. Од Автомотосојузот информираат дека на патот Дабиле – Ново село ќе се изведуваат градежни активности за поставување индуктивни јамки поради што се врши промена на режимот на сообраќај. Читај понатаму
Трамп: Конфликт ќе биде официјален крај на Иран
Американскиот претседател Доналд Трамп вчера повторно му се закани на Техеран со твит во кој наведува дека актуелниот конфликт ќе биде „официјален крај“ на Иран. – Ако Иран сака да се бори, тоа ќе биде официјален крај на Иран. Никогаш повеќе немојте да им се заканувате на САД, напиша... Читај понатаму